Koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa edukuje seniorów. Dołączyło do niej Województwo Podlaskie
02.12.2024
To kolejny krok, by jeszcze skuteczniej przeciwdziałać cyberzagrożeniom, na które narażeni są mieszkańcy Podlaskiego. Do zainicjowanej przez wojewodę Koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa dołączył dziewiąty podmiot – samorząd Województwa Podlaskiego. Po konferencjach edukacyjnych dla dyrektorów szkół i nauczycieli oraz samorządowców przyszedł czas na seniorów, którzy podczas spotkania w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim dowiedzieli się, jak bezpiecznie korzystać z Internetu i nie dać się oszukać.
Koalicja rośnie w siłę
Koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego została powołana z inicjatywy wojewody 18 kwietnia 2024 roku. W jej składzie, oprócz wojewody, znalazły się także: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy oraz Polskie Radio Białystok i TVP3 Białystok. Teraz dołączyło do niej Województwo Podlaskie.
- Chcemy informować, przestrzegać, a przede wszystkim edukować w jak najszerszym gronie i w możliwie jak najlepszy sposób. Wierzę, że razem będziemy silniejsi i będziemy w stanie docierać do jeszcze większej liczby osób zainteresowanych - podkreślał wojewoda Jacek Brzozowski.
- Ochrona mieszkańców przed cyberprzestępczością jest obowiązkiem władzy publicznej, dlatego dołączamy do grona koalicjantów - mówił marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego działa Departament Cyfryzacji, a w nim referat zajmujący się cyberbezpieczeństwem. To właśnie ten samorząd rozdziela także fundusze unijne na rozwój e-usług, z czego korzystają gminy i powiaty.
- My już wymagamy od beneficjentów, aby przestrzegali zasad dotyczących cyberbezpieczeństwa. Mamy w tym zakresie praktykę, myślę, że wniesiemy do Koalicji nasze bogate doświadczenie - mówił członek zarządu WP Jacek Piorunek.
Seniorze, nie daj się oszukać
W ramach Koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa do tej pory odbyły się dwie konferencje edukacyjne. Pierwsza skierowana była do dyrektorów szkół i nauczycieli, z drugiej skorzystali samorządowcy i pracownicy urzędów. W centrum kolejnego spotkania, które odbyło się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, byli seniorzy.
Jak wynika z policyjnych statystyk, przez pierwsze trzy kwartały 2024 roku w naszym województwie dokonano 87 oszustw wobec seniorów metodami: na wnuczka, na policjanta czy na pracownika banku. Łupem oszustów padło w ten sposób ponad 4,7 miliona złotych. Oznacza to, że każdego miesiąca nasi seniorzy tracili średnio przeszło pół miliona złotych.
- To, co najsmutniejsze, to to, że udało się odzyskać zaledwie 120 tys. zł. Te statystyki pokazują, z jak poważnym problemem mamy do czynienia we współczesnym świecie i że edukacji w tym zakresie nigdy nie jest za dużo - mówił wojewoda Jacek Brzozowski.
Podczas konferencji seniorzy dowiedzieli się, w jaki sposób mogą korzystać z Internetu, czym są cyberzagrożenia i jak ich unikać, jak nie paść ofiarą oszustw typu na wnuczka czy policjanta. Zagadnienia przedstawili: pełnomocnik wojewody ds. informatyzacji, zastępca dyrektora NASK Mariusz Madejczyk, mł. insp. Tomasz Haraburda - naczelnik Wydziału w Białymstoku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku mł. insp. Tomasz Krupa. O swoich doświadczeniach opowiedziała także pełnomocnik wojewody ds. polityki senioralnej Krystyna Jachimczuk.
W planach czwarte spotkanie w ramach Koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa, tym razem skierowane do przedsiębiorców.