Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych obraduje w woj. podlaskim
10.06.2024
Białystok, Bielsk Podlaski, Kruszyniany i Supraśl odwiedzą w ciągu dwóch dni członkowie Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych podczas wyjazdowego posiedzenia. W jego inauguracji w poniedziałek (10.06) wzięli udział przedstawiciele organizacji, które działają na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych na Podlasiu. Wojewodę podlaskiego na posiedzeniu reprezentował wicewojewoda Paweł Krutul.
Witając zgromadzonych, wicewojewoda Paweł Krutul podkreślił, że województwo podlaskie jest gościnnym i bezpiecznym regionem:
– Odwiedzicie tu Państwo wiele bardzo ciekawych miejsc. Pragnę przy tym zapewnić, że województwo podlaskie jest bezpieczne i nie ma problemów w poruszaniu się po nim. W pasie nadgranicznym dbają o to tysiące żołnierzy i funkcjonariuszy.
W ramach posiedzenia Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych zgromadzeni wysłuchali informacji ministrów na temat sytuacji i problemów mniejszości narodowych i etnicznych z terenu województwa podlaskiego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentowała Ksenia Alhaug, zastępca dyrektora Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz ministerialny ekspert Patryk Panasiuk. Przedstawicielem Ministerstwa Edukacji Narodowej był zastępca dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego i Transformacji Cyfrowej Tomasz Głowacki.
Po obradach w Białymstoku uczestnicy wyjazdowego posiedzenia Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych przeprowadzili wizytację dwóch szkół w Bielsku Podlaskim: Szkoły Podstawowej nr 4 z ukraińskim językiem nauczania i II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania. Następnie odwiedzili Kruszyniany, gdzie spotkali się z przedstawicielami mniejszości tatarskiej i zwiedzili tamtejszy meczet.
Wyjazdowe posiedzenie Komisji zakończy się we wtorek 11 czerwca. W programie przewidziane są jeszcze wizytacja szkoły w Białymstoku oraz odwiedziny w prawosławnym monasterze w Supraślu.
Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku, w województwie podlaskim najliczniej reprezentowanymi mniejszościami są: białoruska (przynależność do niej zadeklarowało ponad 23 tys. osób), litewska (ponad 4,5 tys. osób) i ukraińska (ponad 2100 osób). Najmniej liczną w regionie jest mniejszość kaszubska (57 osób).
Na Podlasiu działa aktywnie ponad 20 organizacji stawiających sobie za cel zachowanie tożsamości, kultury i dziedzictwa poszczególnych mniejszości narodowych i etnicznych. Dzięki ministerialnym dotacjom funkcjonują prowadzone przez te organizacje biblioteki, zespoły muzyczne i taneczne, wydawane są książki i czasopisma, regularnie organizuje się przeglądy, święta i festiwale kulturalne.