Konferencja "Followersi – zniewoleni czy wolni? O uzależnieniu dzieci i młodzieży od świata cyfrowego" za nami
15.02.2024
Z badań NASK wynika, że jedna trzecia nastolatków jest online cały czas, a 70% uczniów szkół średnich uważa, że powinni ograniczyć korzystanie ze smartfona (dane 2021 roku). Wpływ technologii na rozwój młodego pokolenia jest coraz bardziej powszechny. Uzależnienie dzieci i młodzieży od świata cyfrowego było głównym tematem czwartkowej (15.02) konferencji "Followersi – zniewoleni czy wolni?”, która odbyła się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Zorganizowali ją Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy wraz z Krucjatą Wyzwolenia Człowieka pod patronatem wojewody podlaskiego i podlaskiego kuratora oświaty.
- Troska o dobrostan dzieci i młodzieży powinna towarzyszyć naszej pracy każdego dnia. Państwa obecność tutaj: pedagogów, psychologów, terapeutów, nauczycieli, dyrektorów, służb mundurowych, ale także parlamentarzystów, jest tego potwierdzeniem. Dziś inicjujemy cykl spotkań na ten temat. Chciałbym, abyśmy regularnie rozmawiali o sprawach ważnych społecznie – mówił na wstępie konferencji wojewoda podlaski.
List do uczestników, odczytany przez wojewodę, skierowała minister edukacji Barbara Nowacka:
Trudno przecenić znaczenie rewolucji cyfrowej, która na przestrzeni ostatnich lat wywarła niebagatelny wpływ na rozmaite obszary ludzkiego życia. Stała się ona – zwłaszcza dla dzieci i młodzieży – szansą na poszerzenie indywidualnych umiejętności, podtrzymywanie kontaktów rówieśniczych, a równocześnie procesem niosącym szereg wyzwań, zagrożeń, niebezpieczeństw.
To właśnie o nich na konferencji mówili eksperci. Wystąpienia przygotowały m.in. prof. Wioleta Danilewicz z Wydziału Nauk o Edukacji UwB, pełnomocniczka wojewody podlaskiego ds. dzieci i młodzieży czy dr Magdalena Rutkowska-Sowa z Wydziału Prawa UwB.
Wiedzą na temat uzależnień w kontekście zdrowia psychicznego podzielił się prof. Napoleon Waszkiewicz, lekarz psychiatra z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a o tym, jak rozumieć i wspierać nastolatka mówiła Elżbieta Powichrowska – dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych Etap.
Uczestnicy mogli poznać także perspektywę kapelana Zakładu Poprawczego w Białymstoku, duszpasterza młodzieży w Podlaskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP ks. Adama Anuszkiewicza, który pochylił się nad zagadnieniem języka nastolatków oraz dr. Konrada Szamryka, którego wystąpienie zatytułowane było „W niewoli internetu, czyli co sprawia, że w sieci komunikujemy się inaczej”.
Prelekcje zakończył Tomasz Śliwowski z Wydziału Nauk o Edukacji UwB, który mówił o tym, jak wspierać rodziny, gdy świat online staje się dla nich ważniejszy niż offline.