Konferencja IPN o represjach bezpieki wobec przedwojennej inteligencji
25.11.2021
W czwartek (25.11) w białostockim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęła się konferencja naukowa pt. Komunistyczny aparat represji wobec przedwojennej inteligencji polskiej. Historycy przez dwa dni przyglądają się m.in. różnym aspektom interakcji inteligencji z bezpieką, służbami specjalnymi i wymiarem sprawiedliwości na poziomie indywidualnym i grupowym. W inauguracji wydarzenia wziął udział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.
Tematyka konferencji obejmuje wciąż słabo rozpoznany wycinek z dziejów powojennych państwa polskiego - losów inteligencji polskiej stanowiącej integralną część elity II Rzeczypospolitej po 1945 roku. Jej celem jest przyjrzenie się zjawiskom zachodzącym na wszystkich polach, na których komunistyczny aparat represji stykał się z inteligencją – różnym aspektom interakcji inteligencji z bezpieką, służbami specjalnymi i wymiarem sprawiedliwości na poziomie indywidualnym i grupowym oraz ich zmianom w czasie.
Uczestnicy konferencji szukają odpowiedzi na pytania o potencjalnie szczególny charakter metod operacyjnych stosowanych wobec przedstawicieli inteligencji, o dysproporcje w zainteresowaniu bezpieki i służb specjalnych przedstawicielami różnych dziedzin nauk i twórczości (np. nauk humanistycznych i ścisłych, prawników i inżynierów), o to jak aparat represji definiował inteligencję, ale także o obraz aparatu w oczach inteligencji i konsekwencje, jakie sam strach przed nim miał dla naukowców i twórców w postaci chociażby autocenzury oraz o obecność i rolę przedstawicieli starej inteligencji w szeregach aparatu represji.
W konferencji biorą udział naukowcy z całej Polski. Pierwszego dnia referaty wygłosili m.in. prof. Włodzimierz Suleja z IPN z Wrocławia, prof. Tadeusz Wolsza z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz dr Paweł Glugla z Tarnowa. Nie zabrakło również głosu białostockich historyków - przedstawicieli organizatora, czyli IPN Oddział w Białymstoku.
Na podst. IPN Oddział w Białymstoku