Konferencja na 105-lecie Państwowej Inspekcji Pracy
21.11.2024
O bezpieczeństwie pracy – także w wymiarze psychospołecznym, o rozwoju zawodowym młodych pracowników i przepisach prawa pracy mówili specjaliści na spotkaniu zorganizowanym z okazji 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy. W konferencji „Budowanie kultury bezpieczeństwa elementem przyszłości rynku pracy” w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim uczestniczył wojewoda Jacek Brzozowski.
Państwowa Inspekcja Pracy została powołana 3 stycznia 1919 roku przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego na podstawie dekretu „O urządzeniu i działalności inspekcji pracy”. To, że bezpieczeństwo pracy było od zawsze istotnym elementem praworządności i stabilności państwa, podkreślał w swoim wystąpieniu wojewoda podlaski Jacek Brzozowski:
O tym, jak istotne dla stabilności kraju są i zawsze były kwestie kultury bezpieczeństwa na rynku pracy, dowodzić może fakt, że Państwowa Inspekcja Pracy powołana została do życia niespełna dwa miesiące po odzyskaniu niepodległości. Warto zatem sprawy bezpieczeństwa pracy wpisywać w ten szeroki kontekst; warto myśleć o tym, jaka jest rola każdego z nas w budowie stabilnego państwa. Wierzę, że dzisiejsze spotkanie będzie okazją do wymiany takich refleksji, a przede wszystkim – owocnej dyskusji.
Zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski przeczytał list wystosowany do uczestników konferencji przez swojego przełożonego. Marcin Stanecki także odwoływał się do historii PIP i szczególnej misji, którą insytutucja realizuje już od stulecia. Zwracał uwagę na zmieniającą się rzeczywistość i ciągłe starania Państwowej Inspekcji, aby odpowiadać na dynamiczny rozwój technologii i – w powiązaniu z tym – rynku pracy.
Ważnym elementem spotkania było podsumowanie konkursów i programów prewencyjnych organizowanych przez Państwową Inspekcję Pracy we współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Białymstoku. Były to programy ”Kultura Bezpieczeństwa” i „Zdobądź Dyplom PIP” oraz konkursy „Buduj Bezpiecznie” i „Pracodawca Organizator Pracy Bezpiecznej”, a także konkurs dla młodzieży „Innowacyjne podejście do bezpieczeństwa pracy – perspektywa młodego pokolenia”.
W drugiej części konferencji uczestnicy wysłuchali czterech wystąpień. Hubert Ostapowicz, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku mówił o młodych pracownikach – jak wygląda analiza zapotrzebowania na rynku pracy i rozwój kariery. Andrzej Najmiec z Pracowni Psychologii i Socjologii Pracy z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego wygłosił prelekcję „Ocena i kształtowanie kultury bezpieczeństwa w zmieniającym się świecie pracy”, a starszy inspektor pracy Maciej Starzyk omówił zagrożenia psychospołeczne w miejscu pracy – jak je identyfikować i jak im przeciwdziałać.
Spotkanie zakończyło się sesją pytań i dyskusją.