Konferencja o cyberbezpieczeństwie samorządu. Jak uchronić się przed oszustami?
11.06.2024
Korzystaj z oprogramowania antywirusowego i menedżera haseł, zachowuj kopie swoich danych, nie klikaj w linki lub załączniki wysłane e-mailem przez nieznanych nadawców. Te i inne wskazówki otrzymali uczestnicy konferencji „Bezpieczny samorząd województwa podlaskiego”, która odbyła się na Politechnice Białostockiej.
Wydarzenie poprowadził Pełnomocnik Wojewody Podlaskiego ds. informatyzacji, Mariusz Madejczyk. Wśród pozostałych prelegentów znaleźli się przedstawiciele instytucji współtworzących Koalicję na rzecz e-bezpieczeństwa województwa podlaskiego.
Koalicja powstała w kwietniu 2024 roku z inicjatywy wojewody Jacka Brzozowskiego. Współtworzą ją Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy oraz Polskie Radio Białystok i TVP3 Białystok. Podstawowym celem Koalicji jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji.
Konferencja „Bezpieczny samorząd województwa podlaskiego” to już drugie takie wydarzenie przygotowane w ramach działania koalicji. Poprzednia konferencja odbyła się w kwietniu i dotyczyła cyberbezpieczeństwa polskiej szkoły.
We wtorek 11 czerwca na Politechnice Białostockiej Mariusz Madejczyk tłumaczył zebranym, że to człowiek jest zawsze najsłabszym ogniwem wszelkich systemów zabezpieczeń przed internetowymi oszustami. Kliknięcie w link zamieszczony w e-mailu albo udostępnienie hasła do konta niepowołanym osobom może doprowadzić zarówno do osobistych tragedii (gdy ludzie tracą oszczędności lub prywatne dane), jak i do utrudnień w działaniu całych instytucji.
W kolejnych wystąpieniach mowa była o zagrożeniach dla instytucji publicznych, testach bezpieczeństwa infrastruktury sieciowej i procedurach, które należy wdrażać w odpowiedzi na cyberzagrożenia.
– Przestępcy są zawsze o krok przed nami. Śledzą rozwój technologii, inwestują w najnowsze narzędzia, by nas oszukiwać. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy stale uczyć się o ich metodach działania
– apelował do zebranych Pełnomocnik Wojewody Podlaskiego ds. informatyzacji.