W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja o cyberbezpieczeństwie samorządu. Jak uchronić się przed oszustami?

11.06.2024

Korzystaj z oprogramowania antywirusowego i menedżera haseł, zachowuj kopie swoich danych, nie klikaj w linki lub załączniki wysłane e-mailem przez nieznanych nadawców. Te i inne wskazówki otrzymali uczestnicy konferencji „Bezpieczny samorząd województwa podlaskiego”, która odbyła się na Politechnice Białostockiej.

2024-06-11-Koalicja-na-rzecz-eBezpieczeństwa-fot-Dariusz-Piekut

Wydarzenie poprowadził Pełnomocnik Wojewody Podlaskiego ds. informatyzacji, Mariusz Madejczyk. Wśród pozostałych prelegentów znaleźli się przedstawiciele instytucji współtworzących Koalicję na rzecz e-bezpieczeństwa województwa podlaskiego.

Koalicja powstała w kwietniu 2024 roku z inicjatywy wojewody Jacka Brzozowskiego. Współtworzą ją Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy oraz Polskie Radio Białystok i TVP3 Białystok. Podstawowym celem Koalicji jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji.

Konferencja „Bezpieczny samorząd województwa podlaskiego” to już drugie takie wydarzenie przygotowane w ramach działania koalicji. Poprzednia konferencja odbyła się w kwietniu i dotyczyła cyberbezpieczeństwa polskiej szkoły.

We wtorek 11 czerwca na Politechnice Białostockiej Mariusz Madejczyk tłumaczył zebranym, że to człowiek jest zawsze najsłabszym ogniwem wszelkich systemów zabezpieczeń przed internetowymi oszustami. Kliknięcie w link zamieszczony w e-mailu albo udostępnienie hasła do konta niepowołanym osobom może doprowadzić zarówno do osobistych tragedii (gdy ludzie tracą oszczędności lub prywatne dane), jak i do utrudnień w działaniu całych instytucji.

W kolejnych wystąpieniach mowa była o zagrożeniach dla instytucji publicznych, testach bezpieczeństwa infrastruktury sieciowej i procedurach, które należy wdrażać w odpowiedzi na cyberzagrożenia.

– Przestępcy są zawsze o krok przed nami. Śledzą rozwój technologii, inwestują w najnowsze narzędzia, by nas oszukiwać. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy stale uczyć się o ich metodach działania

– apelował do zebranych Pełnomocnik Wojewody Podlaskiego ds. informatyzacji.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}