Konferencja "Perły w koronie podlaskiej przyrody"
24.05.2022
We wtorek (24.05) obchodziliśmy Europejski Dzień Parków Narodowych. Z tej okazji cztery podlaskie parki narodowe i Instytut Kronenberga z udziałem wiceminister klimatu i środowiska Małgorzaty Golińskiej w ośrodku edukacji ekologicznej Narwiańskiego Parku Narodowego "Młynarzówka" zorganizowały konferencję "Perły w koronie podlaskiej przyrody". W wydarzeniu wziął udział oraz objął je patronatem honorowym wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
I Międzynarodowa Konferencja "Perły w koronie podlaskiej przyrody" jest wspólną inicjatywą czterech podlaskich parków narodowych: Białowieskiego, Biebrzańskiego, Narwiańskiego, Wigierskiego oraz Instytutu Kronenberga - Fundacji Przyszłości Obszarów Chronionych. Jej główną ideą było stworzenie unikatowej płaszczyzny dialogu na temat wzmacniania roli parków narodowych jako najcenniejszych zasobów przyrodniczych.
- Parku narodowego nie tworzy się przeciwko komuś, nie tworzy się by kogoś ograniczyć, nie tworzy się, żeby zahamować. Tworzy się, żebyśmy wszyscy trwali i żeby chronić nasze dziedzictwo przyrodnicze i przekazać je tym, którzy przyjdą po nas - mówiła uczestnicząca w wydarzeniu wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody Małgorzata Golińska.
W Polsce są łącznie 23 parki narodowe, z czego cztery - najwięcej wśród województw - w Podlaskiem. Łącznie powierzchnia wszystkich polskich parków narodowych stanowi 1 proc. powierzchni kraju. Przedstawiciele wszystkich parków, instytucji ochrony przyrody oraz reprezentaci środowisk uczestniczących w procesach podejmowania decyzji dotyczących ochrony i zagospodarowania unikatowych zasobów przyrody w kraju mogli wymienić swoje doświadczenia. Rozmawiali m.in. o zasobach parków narodowych, etyce badań naukowych w parkach oraz turystyce i edukacji.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski ocenił, że jednym z wyzwań jest pogodzenie rozwoju regionu z ochroną przyrody. Mówił, że region aspiruje do rozwoju po wielu latach zapóźnień, ale ważne jest zachowywanie dziedzictwa przyrodniczego, ochrona przyrody, bo przyroda to także ogromny kapitał rozwojowy, np. w turystyce. Ocenił, że takie kwestie czasem łatwiej dostrzec z szerszej perspektywy niż lokalnie.
Przed rozpoczęciem obrad sali konferencyjnej w ośrodku "Młynarzówka" nadano imię prof. Henryka Banaszuka (1937-2021), jednego z twórców koncepcji ochrony przyrody Doliny Górnej Narwi i Kotliny Biebrzańskiej, przyjaciela Narwiańskiego PN.
Na podst. PAP