W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja upowszechniająca mapy potrzeb zdrowotnych

04.11.2021

W czwartek (4.11) w Białymstoku odbyła się konferencja zorganizowana przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w ramach projektu pn. Mapy potrzeb zdrowotnych – Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych, współfinansowanego przez Unię Europejską. Uczestnicy przeanalizowali nowy dokument określający potrzeby zdrowotne poszczególnych regionów i całego kraju, który powstał pod koniec sierpnia 2021 roku, szczególnie uwzględniając problemy województwa podlaskiego. Uczestników konferencji przywitał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Konferencja upowszechniająca mapy potrzeb zdrowotnych

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, członkowie Wojewódzkiej Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych, rektor Uniwersytetu Medycznego i prorektor ds Klinicznych i Szkolenia Zawodowego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dyrektor i przedstawiciele Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białymstoku, Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, przedstawiciele marszałka Województwa Podlaskiego oraz prezydenta Miasta Białegostoku, starostowie, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego, dyrektorzy szpitali oraz konsultanci wojewódzcy.

Mapy potrzeb zdrowotnych to dokumenty określające potrzeby zdrowotne poszczególnych regionów i całego kraju. Ministerstwo Zdrowia zebrało w nich dane demograficzne i epidemiologiczne, dane dotyczące realizowanych świadczeń, a także wykorzystania zasobów kadrowych i sprzętowych. Na ich podstawie sporządzono prognozę przyszłych potrzeb.

Kluczową zmianą w stosunku do wcześniejszych edycji map jest wprowadzenie w ochronie zdrowia systemu planowania strategicznego. Rozwiązanie to umożliwi podejmowanie właściwych działań w oparciu o dane na temat rzeczywistych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa. Efektem będzie sprawnie funkcjonujący, racjonalnie finansowany i przyjazny pacjentowi system ochrony zdrowia.

Z uwagi na ograniczone zasoby, nie tylko finansowe, ale też czasowe i kadrowe, nie jest możliwe realizowanie wszystkich zadań jednocześnie. W pierwszej kolejności muszą być podejmowane te, które przyniosą największą korzyść zdrowotną dla ogółu społeczeństwa. Należy przy tym skupić się na obszarach, w których obecnie wyniki zdrowotne są najbardziej oddalone od możliwych do uzyskania i osiąganych w innych państwach, w tym Unii Europejskiej. Nowa mapa potrzeb zdrowotnych uwzględnia też wpływ pandemii COVID-19 na Polaków oraz starzenie się populacji kraju i potrzebę zwiększenia dostępności do nowoczesnych form usług z zakresu telemedycyny, teleopieki oraz e-Zdrowia dla osób starszych i innych osób wymagających pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

Podczas czwartkowej konferencji omówiono również krajowy i wojewódzki plan transformacji, który określa problemy zdrowotne i i wyzwania organizacji systemu opieki zdrowotnej.

Na podst. http://mpz.mz.gov.pl/

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}