W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje projektu Strategii Demograficznej 2040 z samorządowcami z województwa podlaskiego

28.09.2021

Wiceminister Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, kończąc konsultacje projektu Strategii Demograficznej 2040, spotkała się we wtorek (28.09) z Wojewodą Podlaskim Bohdanem Paszkowskim, wicewojewodą Tomaszem Madrasem, przedstawicielami samorządów oraz organizacji pozarządowych. Jakie są oczekiwania i potrzeby Polaków z Podlaskiego odnośnie posiadania szczęśliwej rodziny? Co jeszcze powinien uwzględnić projekt Strategii? Ten i wiele innych tematów zostało podjętych w czasie konferencji online.

Konsultacje projektu Strategii Demograficznej 2040 z samorządowcami z województwa podlaskiego

Demografia to jedno z kluczowych wyzwań, z którym jako społeczeństwo będziemy się mierzyć w najbliższych latach i dziesięcioleciach. Od 1990 r. współczynnik dzietności w Polce kształtuje się na poziomie niegwarantującym prostej zastępowalności pokoleń, a w 2002 r. po raz pierwszy liczba zgonów była większa niż liczba urodzeń. Według prognozy ONZ, jeśli nic się nie zmieni, to na koniec XXI wieku liczba ludności Polski zmniejszy się o ponad 57% i będzie na poziomie 16,3 mln.

Z myślą o przyszłych pokoleniach i w celu odnowy demograficznej kraju, 17 czerwca 2021 r. Premier Mateusz Morawiecki, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg i Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Demograficznej Barbara Socha zaprezentowali projekt Strategii Demograficznej 2040, który zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń poprzez długofalowe, wieloobszarowe działania likwidujące bariery, które zniechęcają Polaków do realizowania ich aspiracji w zakresie rodziny. Wśród priorytetowych kierunków interwencji są programy z Polskiego Ładu oraz nowe inicjatywy wspierające elastyczność i stabilność pracy oraz poprawę jakości ochrony zdrowia.

Szczegóły diagnozy oraz cele i kierunki interwencji Strategii Demograficznej 2040 omówiła w czasie konferencji online Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbara Socha. Podkreśliła potrzebę podjęcia przemyślanych, stabilnych, spójnych i kompleksowych działań, aby doprowadzić do wzrostu demograficznego.

– Wzrost demograficzny jest możliwy, przede wszystkim dlatego, że Polacy chcą mieć dzieci. Jak wskazują badania, małżeństwo jest silną i żywą instytucją w przekonaniu Polaków. Chęć posiadania dzieci deklaruje nawet 90 proc. i więcej naszego społeczeństwa. Dlatego naszym zadaniem jest stworzenie takich warunków, w których rodziny będą mogły wieść szczęśliwe życie oparte na silnych relacjach. Dla osiągnięcia wzrostu dzietności i zahamowania spadku populacyjnego, kluczowe jest wprowadzenie kompleksowej i długofalowej polityki prorodzinnej. Przy pracy nad projektem Strategii Demograficznej 2040 przyjrzeliśmy się wynikom badań i przeanalizowaliśmy rozwiązania uznawane za najlepsze na świecie. Teraz zestawiamy nasz projekt z lokalnymi władzami samorządowymi, które są najbliżej polskich rodzin – powiedziała Barbara Socha.

- W województwie podlaskim problemy demograficzne są szczególnie odczuwalne ze względu na małą liczbę ludności – na koniec 2020 roku mieliśmy ponad 1,1 mln mieszkańców i ta liczba od kilku lat się zmniejsza, coraz więcej za to jest osób w wieku senioralnym. Na to nakłada się również kwestia związana z dzietnością – w ubiegłym roku w naszym regionie urodziło się 10 557 dzieci – to mniej o 758 niż rok wcześniej, mniej jest również zawieranych małżeństw – w porównaniu z rokiem 2019 w 2020 było ich o 1118 mniej. Te statystyki nie napawają optymizmem, naszą wspólną troską jest ich poprawa. Mam nadzieję, że Strategia Demograficzna 2040 odwróci niekorzystne trendy w naszym województwie i całym kraju – zaznaczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wiceminister Barbara Socha zauważyła, że najważniejszym aspektem determinującym powodzenie polityki demograficznej jest poprawienie jakości zarządzania na wszystkich szczeblach, zarówno centralnych, jak i samorządowych. Dodała, ze istotną kwestią jest wspólne zaangażowanie rządu, samorządów, organizacji pozarządowych i pełnomocników wojewodów do spraw rodziny, aby odwrócić negatywne trendy demograficzne.

W trakcie prac nad strategią zidentyfikowano 10 obszarów, które utrudniają Polakom realizację planów o szczęśliwej rodzinie, w tym przede wszystkim: mieszkanie, łączenie pracy i opieki nad dziećmi oraz zdrowie, edukację i infrastrukturę. Będą na nie oddziaływać liczne programy Polskiego Ładu. W planach są również nowe propozycje związane z poniesieniem elastyczności i stabilności pracy, która, jak potwierdzają badania, jest ważna dla podejmowania decyzji o posiadaniu dzieci.

Konsultacje projektu Strategii Demograficznej 2040

Konsultacje projektu Strategii Demograficznej 2040 trwają do 30 września. Wszystkie informacje dotyczące projektu Strategii Demograficznej 2040 dostępne są na stronie Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej - https://www.gov.pl/demografia

Możliwość składania uwag i wniosków

Pisemne uwagi na temat konsultowanego projektu można wysyłać za pośrednictwem formularza: https://www.webankieta.pl/ankieta/646946/konsultacje-spoleczne-projektu-strategii-demograficznej-2040.html lub pod adresem: strategiademograficzna2040@mrips.gov.pl.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}