Konsultanci w kolejnych dziedzinach ochrony zdrowia powołani przez wojewodę
09.09.2024
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski wręczył akty powołania ośmiorgu ekspertom. Do ich zadań należeć będzie m.in. wydawanie opinii na temat działań podmiotów leczniczych i poszczególnych osób wykonujących zawody medyczne.
– Bardzo się cieszę, że mimo wielu swoich obowiązków zgodzili się Państwo podjąć tego dodatkowego zobowiązania – mówił na spotkaniu z ekspertami wojewoda Jacek Brzozowski. – Będziemy odtąd wspólnie działać na rzecz dobra pacjentów z województwa podlaskiego.
Akty powołania z rąk wojewody podlaskiego odebrali:
- prof. dr hab. n. med. Małgorzata Dorota Pietruska – konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii,
- lek. med. Renata Jadwiga Brycka-Safrończyk – konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny sportowej,
- dr n. med. Andrzej Artur Baniukiewicz – konsultant wojewódzki w dziedzinie gastroenterologii,
- mgr plg. Katarzyna Majzit – konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej,
- mgr plg. Raisa Sapieżyńska – konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego,
- dr n. med. Roland Marian Rółkowski – konsultant wojewódzki w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej,
- dr hab. n. med. Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz – konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej,
- dr n. o zdrowiu Agnieszka Wojno – konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno- położniczego.
Wymagania i zadania
Pracę konsultantów w ochronie zdrowia określa ustawa z dnia 6.11.2008 r. Na jej podstawie wojewoda – w porozumieniu z Ministrem Zdrowia – może powołać konsultanta wojewódzkiego spośród specjalistów z poszczególnych dziedzin medycyny, farmacji oraz innych dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia.
Kandydat na konsultanta wojewódzkiego musi posiadać tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny, farmacji lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, a w przypadku braku specjalisty w danej dziedzinie – w dziedzinie pokrewnej. Kadencja konsultanta wojewódzkiego trwa 5 lat. Ta sama osoba może pełnić funkcję konsultanta wojewódzkiego w tej samej dziedzinie w innym województwie.
Do zadań konsultantów wojewódzkich należy wydawanie opinii, czy poszczególne jednostki powinny być wpisane na prowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia listę jednostek organizacyjnych prowadzących specjalizacje lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, farmaceutów oraz osób wykonujących inne zawody medyczne.
Konsultanci wojewódzcy wnioskują do okręgowych rad samorządów zawodowych o sprawdzenie, czy osoby wykonujące dany zawód medyczny należycie wykonują własne obowiązki, a także na wniosek wojewody wydają opinię, czy podmiot leczniczy spełnia warunki, by udzielać świadczeń zdrowotnych w danej dziedzinie medycyny.
Konsultanci przedstawiają także opinię na temat sposobu realizacji stażu lub specjalizacji, a także poziomu świadczeń zdrowotnych udzielanych przez osoby, które wykonują zawód medyczny i są zatrudnione w podmiocie leczniczym.
Listę wojewódzkich konsultantów w ochronie zdrowia wraz z danymi kontaktowymi można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.