Kontrakt Programowy dla Województwa Podlaskiego podpisany
16.05.2022
1 mld 250 mln euro - tyle warty jest Kontrakt Programowy dla Województwa Podlaskiego, podpisany w poniedziałek (16.05) przez ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudę oraz marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego. To środki na rozwój regionu i priorytetowe działania. Umowa została podpisana podczas spotkania z cyklu "Akademia Funduszy", w którym wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Województwo Podlaskie jest siódmym województwem, które zakończyło negocjacje Kontraktu Programowego z Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej. Sukcesywnie, w miarę postępów w negocjacjach, podpisywane będą dokumenty z pozostałymi regionami. Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na realizację ważnych inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne
– mówił po podpisaniu kontraktu minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Podpisanie Kontraktu Programowego to dla naszego województwa ogromny krok naprzód, jeśli chodzi o uruchomienie ponad 1,25 mld euro, które będziemy mieć do dyspozycji w ramach programu regionalnego. Cieszymy się, że jesteśmy coraz bliżej uruchomienia funduszy, wspierających dalszy rozwój Podlaskiego
– mówił z kolei marszałek Artur Kosicki.
Zgodnie z przyjętą przez rząd Umową Partnerstwa na lata 2021-2027, około 40 proc. wszystkich środków polityki spójności (prawie 28,5 mld euro), otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. Środki na wdrażanie poszczególnych programów regionalnych są przekazywane samorządowi poprzez kontrakty programowe. To bardzo ważne, gdyż podpisanie kontraktu programowego umożliwia rozpoczęcie formalnych negocjacji z Komisją Europejską programu regionalnego na lata 2021-2027.
Program Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027 zostanie zasilony środkami Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego PLUS (EFS+) w wysokości ponad 1,25 mld euro. Największy nacisk zostanie położony na wsparcie przedsiębiorczości i B+R, gospodarki niskoemisyjnej i walki ze zmianami klimatu oraz działań związanych z włączeniem społecznym.
W ramach Kontraktu Programowego dla Województwa Podlaskiego uzgodniony został pakiet przedsięwzięć priorytetowych, istotnych z punktu widzenia rozwoju województwa podlaskiego, a przede wszystkim poprawy jakości życia mieszkańców województwa. Począwszy od inwestycji wspierających przedsiębiorców w formule klastrów, poprzez inwestycje ukierunkowane na przeciwdziałanie zmianom klimatycznych, aż po inwestycje wychodzące naprzeciw istotnym potrzebom społecznym, w tym ambicjom społeczności lokalnych.
- Zwracają uwagę planowane przedsięwzięcia, których celem jest budowa nowych przewag konkurencyjnych, takie jak: ukierunkowany na sektor IT „Technoplex w ramach koncepcji Dolina Krzemowa 4.0 (Puszcza Krzemowa)”.
- Ważne jest także rozwijanie aktywności w oparciu o atuty, z którymi kojarzy się Podlaskie jako region zrównoważonego rolnictwa oraz doskonałych warunków przyrodniczych. Dlatego niewątpliwie warto podkreślić znaczenie takich inwestycji, jak „Ekosystem Innowacji Dolina Rolnicza 4.0”, „XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie” czy inwestycje prośrodowiskowe gmin o znaczeniu turystycznym (Tykocin, Augustów i Supraśl).
- Lokalne społeczności Podlaskiego skorzystają na planowanych do realizacji przedsięwzięciach współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego +. Samorząd województwa zaplanował zarówno wsparcie na rzecz rozwoju lokalnego rynku pracy i kompetencji w ramach projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego w województwie podlaskim”, jak i wsparcie na rzecz grup o specjalnych potrzebach (między innymi w projektach dotyczących rozwoju teleopieki dla seniorów i rozwoju usług opiekuńczych w ramach deinstytucjonalizacji).
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, koordynując politykę regionalną, współpracuje ze wszystkimi samorządami w celu efektywnego wykorzystania ich wewnętrznych potencjałów i specjalizacji dla osiągania zrównoważonego rozwoju kraju, co tworzyć będzie warunki do wzrostu dochodów oraz wyrównania standardu życia wszystkich mieszkańców naszego kraju.