W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lotnisko w Suwałkach zyskało patrona o niezwykłym życiorysie

29.06.2024

Od 29 czerwca port lotniczy w Suwałkach nosi imię generała brygady pilota Witolda Urbanowicza, uczestnika Bitwy o Anglię, uznawanego za drugiego pod względem skuteczności polskiego asa myśliwskiego. Uroczystość, w której wziął udział wojewoda Jacek Brzozowski, odbyła się w ramach imprezy Odlotowe Suwałki Air Show, która w 2023 roku zyskała tytuł Podlaskiej Marki Konsumentów.

Lotnisko w Suwałkach zyskało patrona o niezwykłym życiorysie

Decyzję o nadaniu imienia lotnisku w Suwałkach podjęli miejscy radni.

- Gen. bryg. pilot Witold Urbanowicz pochodził z niedalekiej Olszanki, jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 11 w Suwałkach. O tej historycznej dla naszego regionu postaci powinniśmy pamiętać - mówił prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Wielki pilot

Sobotnią uroczystość rozpoczął pokaz lotniczy Grupy Żelazny, po którym krewni gen. bryg. Urbanowicza przybliżyli jego życiorys.

Nowy patron suwalskiego lotniska urodził się w 1908 roku. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie został skierowany do lotnictwa myśliwskiego. Stacjonował jako pilot 11 eskadry myśliwskiej m.in. przy granicy z ZSRS, gdzie jego zadaniem było odpędzanie sowieckich maszyn.

- Dziś, w XXI wieku, potrzebujemy autorytetów, potrzebujemy budować swoją tożsamość w oparciu o pamięć o wielkich, polskich patriotach. Postać Pana Generała wpisuje się w panteon polskich bohaterów, o których nigdy nie zapomnimy - podkreślał wojewoda podlaski.

Jako człowiek bezkompromisowy i uważany za „niedyplomatycznego” Witold Urbanowicz został skierowany do Dęblina jako szkoleniowiec. Po wybuchu wojny dostał się przez Rumunię do Francji, nie mając tam jednak szans na udział w walkach lotniczych, przyjął zaproszenie RAF.

Uczestniczył w Bitwie o Anglię, zyskując sławę drugiego po Stanisławie Skalskim pod względem skuteczności polskiego asa myśliwskiego. Przez niespełna dwa miesiące był dowódcą legendarnego Dywizjonu 303, a wśród pilotów było wielu jego dęblińskich uczniów.

Także na Wyspach Brytyjskich do głosu doszedł trudny charakter Urbanowicza. W powodu konfliktu z dowództwem pilot został w czerwcu 1941 r. odsunięty od latania, zaś w roku następnym wysłany do USA – początkowo w celu poszukiwania ochotników do polskiego wojska, później jako attaché lotniczy przy ambasadzie. W Stanach zgłosił się na ochotnika do lotnictwa, brał udział w walkach na Dalekim Wschodzie.

Oficjalnie uznano jego 17 zwycięstw powietrznych. Rekord to – dwukrotnie – cztery samoloty strącone jednego dnia. Sam Urbanowicz podawał, że strącił 17 maszyn w czasie Bitwy o Anglię, ponadto 11 samolotów japońskich (6 w powietrzu, pozostałe w atakach na lotniska). Słynął jako mistrz pilotażu z doskonałym oglądem sytuacji – podobno w jego samolot nigdy nie trafiła żadna kula.

Po zakończeniu II wojny światowej Witold Urbanowicz pracował w amerykańskim lotnictwie cywilnym. Zmarł w 1996 roku w Waszyngtonie, w szpitalu weteranów amerykańskich.

Lotnisko dla biznesu

Cywilne lotnisko sportowe w Suwałkach, którego patronem został Urbanowicz, jest zarządzane przez stowarzyszenie Suwalska Szkoła Lotnicza. Od 2005 roku przy porcie działa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach.

Lotnisko zostało zmodernizowane w latach 2017-2020 w celu dostosowania go do potrzeb lotnictwa biznesowego. Inwestycję sfinansowało Miasto Suwałki (11 mln zł), Województwo Podlaskie (10 mln zł) oraz Fabryka Mebli „Forte” (10 mln zł).

Odlotowe Suwałki

W godzinach popołudniowych na suwalskim lotnisku zjawiły się tłumy mieszkańców, chcących na żywo zobaczyć Odlotowe Suwałki Air Show. Impreza odbywa się po raz trzeci. Program obejmuje m.in. akrobacje lotnicze, pokazy samolotów i śmigłowców – biorą w nich udział zarówno jednostki wojskowe, cywilne, jak i historyczne. Zaplanowano też demonstracje paralotni i balonów.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}