Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii
26 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Dzień ten został ustanowiony w 1987 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Jego celem jest wzmocnienie międzynarodowej współpracy na rzecz zwalczania i zapobiegania narkomanii.
Według Komisji Ekspertów WHO, narkomania to „stan psychiczny, a czasem także fizyczny, wynikający z interakcji między żyjącym organizmem, a lekiem, charakteryzujący się zmianami zachowania lub innymi reakcjami, które zawierają przymus brania leków w sposób ciągły lub okresowy, w celu uniknięcia złego samopoczucia związanego z ich brakiem”.
Rozpowszechnienie zjawiska narkomanii jest związane z rozwojem cywilizacji, która oprócz wielu osiągnięć w różnych dziedzinach życia, spowodowała skutki negatywne. Gwałtowne tempo życia, wymagające nadmiernego wysiłku psychicznego, ustawiczne napięcia nerwowe z tym związane stały się przyczyną wielu niepowodzeń życiowych, konfliktów interpersonalnych oraz związanych z tym zaburzeń nerwowych u wielu ludzi. Szukanie sposobów rozwiązywania problemów życiowych i rozładowania napięć doprowadziło występowania zjawisk uzależnień lekowych, narkomanii i alkoholizmu.
Narkomania charakteryzuje się:
- stałym pragnieniem, potrzebą lub wewnętrznym przymusem zażywania środka odurzającego i chęcią zdobycia go wszystkimi sposobami i za wszelką cenę,
- tendencją do zwiększania dawki w miarę postępu uzależnienia,
- psychicznym, a niekiedy fizycznym uzależnieniem,
- występowaniem zespołu abstynencji w razie nie otrzymania odpowiedniej ilości środka,
- postępującą szkodliwością skutków dla człowieka i społeczeństwa.
Sięganie po narkotyki, nawet w sposób okazjonalny, wiąże się z ryzykiem zdrowotnym, jednak najbardziej dramatyczne szkody są konsekwencją częstego ich używania zwłaszcza w drodze iniekcji. Ryzyko uzależnienia dotyczy wszystkich narkotyków, zarówno tzw. miękkich jak marihuana czy LSD, jak i twardych – heroina, kokaina. Wszystkie ich rodzaje wywołują szereg negatywnych konsekwencji, te najpoważniejsze to przypadki zatruć, zakażeń czy zgonów.
Telefony Zaufania
Narkomania
800 199 990
czynny codziennie w godz. 16-21
Wykaz placówek
- Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień Metanoia
teren dawnej Agromy, Chmielnik 15, tel. 85 710 32 41 - Młodzieżowy Punkt Konsultacji i Terapii w Augustowie
ul. Szpitalna 12a, tel. 87 643 28 16 - NZOZ Młodzieżowy Ośrodek Terapii i Readaptacji ETAP
Białystok ul. Włókiennicza 7 tel. 85 744 52 24 - NZOZ Ośrodek Resocjalizacji Monar
Zaczerlany 25 tel. 85 652 62 34 - Monar. Punkt Konsultacyjny
Białystok, ul. Gen. J. Hallera 8 tel. 85 651 65 64 - SPP ZOZ im. Stanisława Deresza, Pododdział Leczenia Uzależnień
Choroszcz pl. Brodowicza 1 tel. 85 719 10 91 - Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży, Poradnia Uzależnień
Łomża, ul. M. Skłodowskiej-Curie 1
Źródła:
https://www.unodc.org/unodc/en/drugs/index-new.html
https://www.kbpn.gov.pl
http://www.narkotyki.pl/katalog-placowek/lista,10,page1.html