Milion rodzin korzysta z Karty Dużej rodziny
04.09.2020
- To mała uroczystość, ale dotyczy wielkiej sprawy – mówiła w piątek (4.09) w Turośli wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha, która symbolicznie – jako milionową - włączyła do ogólnopolskiego programu „Karta Dużej Rodziny” rodzinę Państwa Malinowskich z miejscowości Łachy, w gminie Turośl.
- Duże rodziny 3+ od kilku lat cieszą się w Polsce większą uwagą, większym szacunkiem i większym docenieniem. Karta Dużej Rodziny to program, który wprowadzony kilka lat temu, nabrał dużego tempa przez ostatnie 3-4 lata. Mamy w tej chwili prawie 4 mln użytkowników tych kart, ale i tysiące partnerów, którzy się w ten program włączają – mówiła wiceminister rodziny Barbara Socha.
Zapewniła, że program będzie się dalej rozwijał przy współpracy ze Związkiem Rodzin 3+, szczególnie w tych branżach, które są najbardziej potrzebne i cenione przez rodziny wielodzietne.
- Zauważyliśmy, że instytucje, które oferują duże ulgi przy zakupie biletów wstępu, np. muzea, mają większe obroty, więc zachęcamy wszystkich do przystępowania do Programu z korzyścią obopólną – dodała wiceminister Socha.
Państwo Malinowscy mają czworo dzieci. Głowa rodziny – Pan Kazimierz – zapewniał, że karta będzie na pewno dużą pomocą.
- Nie spodziewaliśmy się, że zostaniemy milionową rodziną – z takiej małej miejscowości. Dziękuję za organizację tego wydarzenia, ze to, że mogliśmy się tu zgromadzić – mówił.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował, że region nie należy do najbardziej zaludnionych w Polsce – mieszka w nim ok. 1 mln osób, a w gminie Turośl zaledwie 5 tys. osób.
- Ta uroczystość to dla nas szczególne wyróżnienie i szczególne szczęście, że to właśnie rodzina Państwa Malinowskich z naszego województwa została tą milionową z Kartą Dużej Rodziny. W ciągu ostatnich pięciu lat w Podlaskiem wydaliśmy ok. 130 tys. Kart – powiedział wojewoda.
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. To zniżki m.in. na przejazdy kolejowe, darmowe wstępy do parków narodowych, niższe opłaty paszportowe, a także na zakup żywności, ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa.
Program cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodzin. Z KDR korzysta blisko 3,25 mln osób, to ponad 2,5 razy więcej niż w 2015 roku. W programie uczestniczy 7,2 tys. partnerów, a ze zniżek można korzystać w ponad 27 tys. lokalizacji.
Karta przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, w której rodzic lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci. Z programu mogą również korzystać rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki. Od 2019 roku o KDR mogą wnioskować osoby, które miały kiedykolwiek na utrzymaniu troje lub więcej dzieci.