Modernizacja systemu ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach w województwie podlaskim
30.07.2020
Do końca marca 2022 roku podlaski system alarmowania i ostrzegania będzie zmodernizowany tak, aby objął zasięgiem cały region, w tym cztery przejścia graniczne. Przybędzie nowoczesnych syren alarmowych - poinformował w czwartek (30.07) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
System powiadamiania, ostrzegania i alarmowania ludności zorganizowany jest w celu zapobiegania zagrożeniom życia, zdrowia mieszkańców i/lub ograniczenia strat materialnych, mogących powstać w wyniku zaistnienia zdarzeń.
Oprócz zagrożeń militarnych, wykorzystanie systemu jest niezbędne w czasie wystąpienia wielu innych potencjalnych zagrożeń związanych z działalnością człowieka. Na terenie województwa podlaskiego można zaliczyć do nich zagrożenia chemiczne, spowodowane awarią techniczną w zakładach przemysłowych, katastrofą w transporcie drogowym substancji niebezpiecznych (ADR) lub kolejowym towarów wysokiego ryzyka (TWR), a także atakiem terrorystycznym np. skierowanym przeciwko infrastrukturze krytycznej.
- Systemy wczesnego ostrzegania o zagrożeniach i alarmowania to jedne z kluczowych elementów zarządzania kryzysowego i obronności cywilnej na terenie województwa. Staramy się, aby systemy były scentralizowane, a jednocześnie oparte na nowoczesnych rozwiązaniach - powiedział podczas czwartkowej konferencji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się przy Szkole Podstawowej im. E. Orzeszkowej w Sobolewie, gdzie od 5 lat jest zamontowana jedna z czterech syren alarmowych na terenie gminy Supraśl.
System alarmowy z uwagi na ograniczone środki finansowe, został w podstawowym zakresie zmodernizowany w 2015 roku. Modernizację zrealizowano w ramach projektu „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – część II, administracja rządowa” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Zwiększono wówczas zasięgi radiowe jedynie wybranych powiatowych central alarmowych, w tym centrali wojewódzkiej.
Obecny system ostrzegania i alarmowania zapewnia skuteczność w powiadamiania na terenie 71% gmin województwa. W skład systemu wchodzi 312 syren alarmowych w tym 104 komplety elektronicznych cyfrowych syren z możliwością przekazywania komunikatów głosowych; powiatowo/miejskie centrale alarmowe; wojewódzkie centrale alarmowe.
Podlaski Urząd Wojewódzki kończy właśnie przygotowania do ogłoszenia przetargu na dalszą modernizację i rozszerzenie systemu alarmowego, co jest możliwe dzięki środkom z MSWiA - to ponad 3,1 mln zł z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, całkowita wartość projektu to prawie 4,2 mln zł.
- Będziemy jednym z pierwszych województw, które będzie miało sieć systemu ostrzegania ludności na terenie całego regionu. Obejmie ona niemal 100% powierzchni. Zainstalujemy 48 nowych syren - powiedział Mirosław Sienkiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW.
Modernizacja funkcjonującego w województwie podlaskim kompleksowego systemu alarmowania i ostrzegania zakłada przeprowadzenie prac związanych z wymianą wyeksploatowanych syren alarmowych (45 szt.), instalację syren w nowych lokalizacjach (48 szt.) masztów radiowych wraz z systemami antenowymi (4 kpl.), uruchomienie nowych central sterujących (3 kpl.).
Działanie będzie polegało na umieszczeniu syren alarmowych w lokalizacjach, gdzie do tej pory brak było punktów alarmowania, a w których są one niezbędne dla ostrzegania ludności przed zagrożeniami. Instalacja nowych syren, z możliwością przekazywania komunikatów głosowych, obejmie również obszar przejść granicznych: w Kuźnicy, Bobrownikach, Połowcach
i Budzisku. Po zainstalowaniu syreny zostaną włączone do systemu wojewódzkiego we właściwych terytorialnie centralach alarmowych.
Po modernizacji system ostrzegania i alarmowania zapewni skuteczność w powiadamianiu na terenie wszystkich gmin w województwie. Będzie to 360 syren alarmowych, w tym 197 kompletów elektronicznych cyfrowych syren z możliwością przekazywania komunikatów głosowych, dodatkowe centrale alarmowe powiatowo/miejskie (nowa w Starostwie Powiatowym w Łomży), dodatkowe centrale alarmowe wojewódzkie, centrala alarmowa mobilna na potrzeby Szefa Obrony Cywilnej Kraju, której do tej pory nie było.
W najbliższym czasie syreny alarmowe będą włączone 1 sierpnia o godz. 17.00 dla uczczenia 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.