W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Monaster w Supraślu wpisany na listę Pomników Historii

03.02.2023

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył w piątek (3.02) dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na listę Pomników Historii - wśród nich znalazł się klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu. Tekst rozporządzenia z rąk Prezydenta odebrał prawosławny biskup supraski Andrzej Borkowski, w uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Dziewięć nowych Pomników Historii

To dla mnie zawsze radosna i bardzo ważna uroczystość, bo w mojej służbie prezydenckiej pamięć historyczna i jej związek z teraźniejszością mają istotne znaczenie dla przyszłości naszego kraju, dla budowania postaw obywatelskich i patriotycznych – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że wobec ponad tysiącletniej historii Polska ma relatywnie niewiele zabytków. – Wiele wojen, które przetoczyły się przez nasze ziemie w sposób straszliwy zniszczyło substancję dorobku, który powstawał tu przez cały okres istnienia Rzeczypospolitej Polskiej w szerokim tego słowa znaczeniu; nie zawsze wtedy, kiedy w sensie politycznym była ona na mapie – mówił Andrzej Duda.

Pielęgnowanie tych pereł, które są, bardzo często ukryte i zapomniane, ma ogromne znaczenie dla zrozumienia wielkiej siły, jaka tkwi w nas i w naszej tradycji, z której mamy wręcz obowiązek być dumni – zaznaczył Prezydent RP.

Nowe Pomniki Historii

Na liście dziewięciu nowych Pomników Historii znalazły się:

  • prawosławny klasztor św. Onufrego w Jabłecznie,
  • zespół architektoniczny i urbanistyczny Nowa Huta w Krakowie,
  • kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Małujowicach,
  • zespół kolegiaty pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Opatowie,
  • zespół klasztorny Bernardynów w Radomiu,
  • Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym,
  • zespół archikolegiaty pw. NMP i św. Aleksego w Tumie,
  • gmach dawnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Warszawie oraz
  • klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu.

- Bardzo się cieszymy, że kolejny obiekt, po Tykocinie, z naszego województwa uzyskał tak wysoki status, jakim jest Pomnik Historii. Wyróżnienie przyznane przez Prezydenta RP to docenienie dotychczasowych wysiłków przy remoncie monasteru i mobilizuje na pewno do dalszej pracy, by odzyskał on dawny blask - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Klasztor w Supraślu to jeden z najstarszych wciąż funkcjonujących ośrodków monastycznych Kościoła prawosławnego w Polsce. Pochodzące z różnych okresów historycznych budynki obrazują wielowiekowe trwanie Kościoła prawosławnego oraz greckokatolickiego w historii pogranicza Korony i Litwy. Znajdowała się tu cenna biblioteka i słynna oficyna supraska, w której – obok ksiąg liturgicznych – drukowano wybitne dzieła Oświecenia. Odbudowa zburzonej podczas II wojny światowej cerkwi pozwoliła na przywrócenie kompleksowi pierwotnego kontekstu historycznego.

Szczególna wartość

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków w Polsce. Uznanie za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi lub parkowi kulturowemu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej.

Prezydent RP może uznać za Pomnik Historii zabytek nieruchomy wpisany do rejestru lub park kulturowy o szczególnej wartości dla kultury; w wydanym rozporządzeniu określa także jego granice. Od roku 1994 Prezydenci RP wpisali na listę Pomników Historii 123 obiekty; Andrzej Duda nadał ten tytuł 63 obiektom.

Na podst. prezydent.pl

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}