W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Multimedialne widowisko "Iskry Niepodległej" w Białymstoku

27.06.2023

Poznaj historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału w działanie! Widowisko multimedialne "Iskry Niepodległej" podróżuje po Polsce, a od 27 do 29 czerwca można je oglądać bezpłatnie na kampusie Politechniki Białostockiej. Nowoczesny spektakl, umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, to inicjatywa Biura "Niepodległa". Do obejrzenia go zapraszają wojewoda podlaski i rektor PB.

Multimedialne widowisko "Iskry Niepodległej" w Białymstoku

Bohaterami "Iskier Niepodległej" są postaci z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność w ciągu ostatnich 100 lat: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.

- Wśród nich znam Wandę Rutkiewicz - wybitną himalaistkę, ale i podróżnika Marka Kamińskiego, ale cieszę się, że będziemy mogli bliżej poznać postaci mniej znane. Wiele na co dzień mówimy o ojcach niepodległości - wybitnych politykach, ale podwaliny niepodległości są tworzone i na wielu innych polach - mówił we wtorek (27.06) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wojewoda podkreślił, że warto poznać życiorysy osób, które łączyły wiele dziedzin, pracując dla dobra państwa, takich jak: Gabriel Narutowicz - prezydent RP, a jednocześnie inżynier hydrotechnik, elektryk, wolnomularz czy Ignacy Mościcki - prezydent RP, a zarazem budowniczy polskiego przemysłu chemicznego.

Inspiruje bez względu na wiek

Choć dla każdej części opowieści o "Iskrach Niepodległej" przygotowano charakterystyczny design graficzny i skomponowano muzykę, razem tworzą wspólną całość.

- Każde pokolenie mówi własnym językiem i pewnie ma inne wyobrażenia o świecie, ale wszystkich łączy polskość. Ważne, aby mówić o niej w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla ludzi w każdym wieku, a taka jest właśnie multimedialna wystawa - zaznaczył wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Spektakl pokazywany jest w dwóch specjalnie zaprojektowanych na zlecenie Biura Programu "Niepodległa" ciężarówkach, które podrożują po Polsce. Od 27 do 29 czerwca jedna z nich zaparkowała przed Wydziałem Elektrycznym Politechniki Białostockiej.

- Jesteśmy uczelnią techniczną, kształcimy inżynierów, ale czujemy się też odpowiedzialni za wychowanie młodych ludzi. Mamy nadzieję, że bohaterowie wystawy będą dla nich inspiracją do odnoszenia sukcesów na różnych polach - mówił I zastępca rektor Politechniki Białostockiej prof. Mirosław Świercz.

Dzięki temu, że widowisko jest mobilne, dociera także do małych miejscowości. Zanim ciężarówka przyjechała do Białegostoku, odwiedziła Korycin. Później przeniesie się do Łomży oraz Augustowa.

- Wykorzystujemy nowoczesne technologie takie jak mobilny ekran transparentny, wykreowane przez AI obrazy na backlightach czy konstrukcja narratora opowieści — cyfrowego bytu. Doświadczenie wizyty wspiera aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat Iskier Niepodległej - podkreślał dyrektor Biura "Niepodległej" Wojciech Kirejczyk.

Zwiedzanie mobilnej wystawy jest całkowicie bezpłatne! Zapraszamy na kampus Politechniki Białostockiej, Wiejska 45d, Białystok (parking przed Wydziałem Elektrycznym).

HARMONOGRAM:
  • wtorek 27.06: 10:00 – 18:00
  • środa 28.06: 10:00 – 18:00
  • czwartek 29.06: 10:00 – 16:00

Pokazy odbywają się co pół godziny. W jednym może uczestniczyć 20 osób.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}