W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mural w hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej

23.09.2022

Na elewacji Szkoły Podstawowej w Gibach powstała grafika upamiętniająca Ofiary Obławy Augustowskiej. Mural jest hołdem dla działaczy podziemia niepodległościowego i ma przypominać młodym mieszkańcom o największej sowieckiej zbrodni popełnionej na Polakach po zakończeniu w Europie II wojny światowej. W piątek (23.09) odbyło się jego uroczyste odsłonięcie. W wydarzeniu wzięli udział wicewojewodowie Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska.

W Gibach odsłonięto mural upamiętniający Ofiary Obławy Augustowskiej

Wydarzenie poprzedziła uroczysta msza święta w Kościele Parafialnym w Gibach w intencji Ojczyzny, Ofiar Obławy Augustowskiej, Sybiraków i Ofiar Września 1939 r. Po zakończeniu liturgii uczestnicy przenieśli się na teren miejscowej Szkoły Podstawowej.

Główna część uroczystości rozpoczęła się od odśpiewania hymnu i wzniesienia flagi państwowej na powstały w ramach projektu "Pod biało-czerwoną", nowy maszt. Spotkanie otworzył wójt gminy Giby Robert Bagiński. Po przywitaniu zgromadzonych gości odbyło się uroczyste przekazanie odznaczeń państwowych. Wicewojewoda Bogusława Szczerbińska wręczyła Annie Jakucewicz Medal Pro Bono Poloniae, przyznany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na wniosek Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Wyróżnieni odznaką okolicznościową z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przysłużyli się istotnym wkładem w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie i poza granicami kraju, kultywowanie oraz popularyzację wiedzy o tradycjach niepodległościowych.

Medalem "Pro Patria" zostali natomiast uhonorowani: Karol Ejdulis, Marek Kaczmarek, Leszek Lewoc, Edward Pacuk, Wacława Rutkowska oraz Leopold Zbigniew Ulitkowski. Odznaczenie zostało przyznane przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na wniosek Zarządu Głównego Związku Sybiraków, za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Wicewojewoda Szczerbińska pogratulowała wyróżnionym i złożyła wszystkim najlepsze życzenia.

Kolejnym, kulminacyjnym punktem wydarzenia było uroczyste odsłonięcie muralu, który zdobi elewację hali sportowej Szkoły Podstawowej. Prezentuje on portrety polskich patriotów, pojmanych 77 lat temu przez Sowietów, wywiezionych i zamordowanych w Obławie Augustowskiej. Jedną z upamiętnionych w ten sposób postaci jest Stanisław Żabicki, były sołtys wsi Zelwa. W czasach II wojny światowej działał w podziemiu niepodległościowym. W 1945 roku został aresztowany przez NKWD - był torturowany, a następnie zamordowany. Inną - Zyta Kucharzewska, łączniczka AK-owskiego Oddziału w Puszczy Augustowskiej, która zginęła mając niespełna 20 lat.

Mural przedstawia losowo wybrane postaci ofiar Obławy Augustowskiej na tle lasu. Całość przepasana jest biało-czerwoną wstęgą. Las nie jest tu przypadkowy, ponieważ to właśnie tam wywożono ofiary. To miejsce, gdzie ci ludzi tracili swoje życie

- mówiła Barbara Kuklewicz, członkini Stowarzyszenia Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach, będącego inicjatorem powstania muralu, autorka projektu.

Po okolicznościowych przemówieniach złożono kwiaty pod muralem. Wicewojewoda Bogusława Szczerbińska złożyła w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego oficjalny wieniec Prezesa Rady Ministrów. Wicewojewoda Tomasz Madras złożył natomiast kwiaty od wiceministra edukacji i nauki Dariusza Piontkowskiego, a wcześniej odczytał jego list do uczestników.

W uroczystości wzięły udział rodziny wyróżnionych portretami na muralu, w tym Teresa Ziniewicz-Tur - wnuczka Stanisława Żabickiego i Grzegorz Kucharzewski - bratanek Zyty Kucharzewskiej. Wydarzenie zgromadziło ponadto przedstawicieli władz, stowarzyszeń patriotycznych, społeczność szkolną i mieszkańców. Wśród byli m.in.: Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM, poseł Mieczysław Baszko, Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego.

Zdjęcia (29)

{"register":{"columns":[]}}