Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza
03.09.2022
200 lat temu w Wilnie po raz pierwszy wydano "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. To właśnie ten zbiór poezji prezydent Andrzej Duda wybrał do wspólnego czytania w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W Podlaskiem utwory wieszcza prezentowano w sobotę (3.09) w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej. Balladę litewską "Trzech budrysów" przeczytał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
„Ballady i romanse” to zbiór poezji, który uważa się za manifest polskiego romantyzmu, a jego publikację za początek tej epoki w literaturze i sztuce.
Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu.
- napisał w liście zachęcającym do udziału w Narodowym Czytaniu prezydent Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że idee romantyzmu w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę są nadal aktualne. Za wschodnią granicą dzieje się dziś to, czego Polska sama niejoednokrotnie doświadczała.
A kiedy Polski nie było na mapie Europy, to właśnie romantyzm uformował nasz patriotyzm, ocalił narodową tożsamość i duchowość, a także odkrył piękno naszej kultury ludowej.
- podkreślał w liście prezydent.
Podlaską odsłonę Narodowego Czytania zorganizował Samorząd Województwa Podlaskiego wraz z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. W akcję włączył się szereg placówek kultury. W sobotni poranek "Ballady i romanse" w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej odczytali m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, dyrektor Książnicy Beata Zadykowicz, metropolita białostocki abp Józef Guzdek. W wykonaniu przedstawicieli podlaskich instytucji kultury i samorządowców można też było usłyszeć „To lubię!” , „Świteziankę”, „Powrót taty” i wiele znanych utworów z pierwszego tomu wileńskich „Poezyj”.
Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania zaprezentowano również esperancko-polskie wydanie „Ballad i romansów”, a ich fragment odczytał Przemysław Wierzbowski – prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Na podst. Wrota Podlasia