Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”
04.09.2021
W sobotę (4.09) przed Pałacem Branickich w Białymstoku odbyło się wspólne czytanie „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, w ramach 10. edycji akcji „Narodowe Czytanie”. Wśród czytających znalazł się wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, który razem z Beatą Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, zainaugurowali akcję na dziedzińcu Pałacu. Podobne wydarzenia odbyły się w Łomży, Suwałkach i innych miastach województwa podlaskiego.
W wydarzeniu na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury i nauki, a także mieszkańcy Białegostoku i regionu. Odczytali fragmenty najsłynniejszego dramatu Gabrieli Zapolskiej - "Moralność pani Dulskiej". Towarzyszyły temu liczne atrakcje. W programie było m.in. czytanie performatywne fragmentów przedmiotowej lektury przez białostockich aktorów i wokalistkę Karolinę Cichą, wycieczki autobusowe pod hasłem "Białystok w czasach Dulskich" oraz internetowy namiot Narodowego Czytania.
Regionalne instytucje kulturalne przygotowały w ramach jubileuszowej edycji "Narodowego Czytania" wiele wydarzeń towarzyszących. Książnica Podlaska, Podlaski Instytut Kultury, Opera i Firlharmonia Podlaska, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku i centrum im. Ludwika Zamenhofa przedstawiło atrakcyjne propozycje dla mieszkańców na urozmaicenie akcji.
"Narodowe Czytanie" to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, polegająca na publicznym odczytywaniu obszernych fragmentów polskich dzieł. Powstała z inicjatywy prezydenta RP w 2012 roku. Zamiarem jej pomysłodawców była popularyzacja polskiej literatury w życiu społecznym.
Zdj, Książnica Podlaska