Narodowy Dzień Powstań Śląskich po raz pierwszy
20.06.2022
W setną rocznicę wkroczenia polskich wojsk na Górny Śląsk, po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich, ustanowiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Z tej okazji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewoda Tomasz Madras złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Alfonsa Zgrzebnioka - dowódcę I i II powstania śląskiego, wicewojewodę białostockiego w latach 1934 - 1936.
20 czerwca 1922 roku Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego wkroczyło na Górny Śląsk. Tego dnia oddziały kawalerii przeszły od strony Szopienic w kilkukilometrowej defiladzie do rynku w Katowicach. Na szopienickim moście łączącym obszar plebiscytowy z terytorium Polski symbolicznie zerwano łańcuch. W kolejnych dniach podobne uroczystości odbywały się w wielu miastach Górnego Śląska. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie powstania śląskie i determinacja mieszkańców obszaru odłączonego od Polski przez prawie 600 lat.
Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i uczcić pamięć ich „bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”.
Dziękuję, że poprzez ustanowienie tego święta – Narodowego Dnia Powstań Śląskich – będziemy to poczucie odpowiedzialności (za Ojczyznę) budowali także w następnych pokoleniach naszych rodaków żyjących, wierzę w to głęboko, w nadal wolnej, suwerennej, niepodległej Polsce, której immanentną częścią jest Śląsk historycznie i pod każdym względem tak bardzo mocno w nią wpisany, będący jej wielką skarbnicą
- mówił w dniu podpisania ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich prezydent Andrzej Duda.
Tablicę poświęconą Alfonsowi Zgrzebniokowi - dowódcy I i II powstania śląskiego w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odsłonięto w maju 2021 roku jako upamiętnienie 100. rocznicy III powstania śląskiego.