W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Niezłomni Solidarni" - 40. rocznica powstania Solidarności

12.09.2020

Pod hasłem "Niezłomni solidarni" w sobotę (12.09) w Białymstoku upamiętniono 40. rocznicę powstania NSZZ Solidarność. Uroczystość, której częścią był apel pamięci, zorganizowana została z inicjatywy działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 80. i 90.

40. rocznica powstania NSZZ Solidarność

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w intencji Ojczyzny i 40-lecia powstania "Solidarności" w kościele pw. św. Wojciecha w Białymstoku, następnie uczestnicy przeszli pod budynek Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbył się apel pamięci.

Główna część miała miejsce w sali konferencyjnej i wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, działacze związkowi. Wśród gości byli też np. członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki.

Inicjatorem obchodów był Klub Więzionych, Internowanych i Represjonowanych - organizacja działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

- Solidarność to jest po prostu nasza miłość. Bo jeśli rozmawiam z wieloma koleżankami i kolegami z tamtych lat, to prawie każdy mówi, że nigdy nie był tak szczęśliwy, jak wtedy - mówiła wiceprzewodnicząca KWIiR Stanisława Korolkiewicz.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zwrócił uwagę, że 40 lat temu ówczesny urząd wojewódzki nie był traktowany jako miejsce przyjazne dla rodzącego się związku zawodowego.

- To jest też taki znak czasu, że dzięki Solidarności zmieniliśmy również oblicze polskiej administracji. I ja, jako przedstawiciel rządu w terenie, mogę z wdzięcznością przyjąć Solidarność - mówił wojewoda.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że w październiku 1980 roku Solidarność działała w 50 zakładach pracy ówczesnego województwa białostockiego i liczyła ok. 8 tys. członków. W marcu 1981 roku było ich już ponad dziesięć razy więcej.

Osobom zasłużonym dla działalności związku wręczono medale z okazji 40-lecia Solidarności. Wśród wyróżnionych znaleźli się również wojewoda Bohdan Paszkowski i wicewojewoda Tomasz Madras. Odbył się również okolicznościowy koncert.

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}