W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa gmina Grabówka - pytania i odpowiedzi

01.01.2025

Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące funkcjonowania gminy Grabówka, powstałej 1 stycznia 2025 roku

Noworoczna konferencja w Grabówce, w pierwszy dzień istnienia gminy Grabówka

Gdzie mam się po Nowym Roku zwrócić ze sprawą urzędową?

Urząd Gminy Grabówka rozpoczyna swoją działalność pierwszego roboczego dnia 2025 roku . Oznacza to, że od 2 stycznia ze wszelkimi sprawami urzędowymi kierujemy się właśnie tam:

 

Urząd Gminy Grabówka

Zaścianki, Szosa Baranowicka 58/1 i 58/4

15-521 Białystok

 

Muszę zgłosić narodziny dziecka, zgon członka rodziny bądź inną sprawę cywilną. Dokąd się z tym udać?

W ramach Urzędu Gminy funkcjonować będą wszelkie niezbędne wydziały zajmujące się obsługą mieszkańców, takie jak Urząd Stanu Cywilnego, ewidencja ludności, wydział odpowiedzialny za wydawanie dowodów osobistych itp.

 

Czy powstanie nowej gminy wpłynie na umowy z podmiotami dostarczającymi media (woda, gaz, energia elektryczna)?

Wszystkie media dostarczane będą do mieszkańców bez żadnych zmian.

 

Kto zajmie się utrzymaniem czystości i przejezdności ulic w nowej gminie, a także odbiorem śmieci?

Również usługi komunalne takie, jak utrzymanie ulic czy odbiór odpadów, będą realizowane bez żadnej przerwy.

 

Czy obowiązujące dotychczas plany zagospodarowania przestrzennego zachowują swoją ważność?

Tak, również w tej materii nic się nie zmienia.

 

Czy mieszkańcy nowej gminy mogą liczyć na korzystanie z dotychczasowych połączeń komunikacyjnych, takich jak autobusy Białostockiej Komunikacji Miejskiej?

Autobusy linii 1, 105 i 111, które obsługują miejscowości wchodzące w skład Gminy Grabówka, będą bez zmian jeździć dotychczasowymi trasami, według dotychczasowych rozkładów. Mieszkańcy gminy będą również mogli korzystać z rowerów miejskich.

 

Czy zmiany administracyjne wpłyną na funkcjonowanie placówek edukacyjnych bądź pomocy społecznej?

Zarówno szkoła, jak i przedszkole na terenie nowej gminy będą funkcjonowały bez żadnych zmian. Z perspektywy mieszkańca nie zmieni się również nic w funkcjonowaniu gminnego żłobka, który stanie się niezależną placówką. Funkcjonować będzie Ośrodek Pomocy Społecznej – w miejscu dotychczasowej filii supraskiego MOPS. Warto dodać, że mieszkańcy gminy będą mogli nadal korzystać z programów pomocowych i dotacyjnych, takich jak dopłaty do leków, dotacje do prywatnych żłobków itp.

 

Czy nowa gmina planuje w najbliższej perspektywie inwestycje?

W budżecie Gminy Grabówka zostały zarezerwowane środki na takie przedsięwzięcia, jak budowa i remonty ulic, rozbudowa szkoły w Sobolewie, modernizacja oświetlenia ulicznego czy projekt budowy Ośrodka Integracji Społecznej.

{"register":{"columns":[]}}