W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe rozwiązania ustawowe dla Ochotniczej Straży Pożarnej

11.05.2021

We wtorek (11.05) wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik oraz komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak spotkali się z podlaskimi strażakami. Jednym z punktów wizyty była wideokonferencja poświęcona konsultacjom społecznym projektu ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Wziął w niej również udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Nowe rozwiązania ustawowe dla Ochotniczej Straży Pożarnej

W spotkaniu uczestniczyli także komendanci powiatowi i miejscy Państwowej Straży Pożarnej, prezesi zarządów oddziałów powiatowych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz komendanci gminni Związku OSP RP z województwa podlaskiego.

Przedmiotem konsultacji był pierwszy w historii projekt ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Zakłada on wprowadzenie dodatków emerytalnych, uregulowanie kwestii świadczeń za udział w akcjach ratowniczych (zwolnienia z zakładów pracy na czas udziału w akcjach oraz odszkodowania i ekwiwalenty). W każdej komendzie wojewódzkiej PSP zostanie też powołany zastępca komendanta, który będzie nadzorował i koordynował sprawy związane z OSP. 

Wiceminister Maciej Wąsik zapowiedział, że Ochotnicze Straże Pożarne będą mogły zarabiać na swoją działalność, integrując lokalną społeczność.

Kompleksowe regulacje dla OSP

Przygotowana przez MSWiA ustawa całościowo reguluje wiele kwestii dotyczących strażaków ochotników. Oprócz wyżej wymienionych rozwiązań druhowie i druhny na podstawie legitymacji służbowych będą mogli korzystać z sytemu zniżek (podobnie jak w przypadku Karty Dużej Rodziny). Nowe przepisy wprowadzają dodatkową możliwość nagradzania wyłącznie druhów OSP. Projekt ustawy przewiduje nadawanie przez MSWiA odznaki „Świętego Floriana, za zasługi dla społeczności lokalnej”, którą będzie charakteryzował bardziej powszechny charakter. Jednocześnie, dla szczególnie wyróżniających się członków OSP przewidziano możliwość przyznania Krzyża św. Floriana. Wnioski o nadanie będzie przedstawiał Prezydentowi RP minister właściwy do spraw wewnętrznych. 

W Polsce mamy ponad 16 tys. jednostek OSP. Z tego ponad 4,6 tys. takich, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Jednostki OSP stanowią ponad 96 proc. ogólnej liczby jednostek ochrony przeciwpożarowej w Polsce, będąc tym samym najliczniejszą grupą ratowników.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}