W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O sytuacji w ochronie zdrowia na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

29.06.2022

Ocena funkcjonowania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, sytuacja finansowa szpitali, a także stan kadrowy to niektóre z tematów posiedzenia plenarnego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS). Obrady odbyły się w środę (29.06) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, wziął w nich udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz dyrektorzy wydziałów PUW.

O sytuacji w ochronie zdrowia na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

O funkcjonowaniu Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego mówił zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW Mirosław Sienkiewicz. Poinformował, że w województwie podlaskim działa czterech dysponentów Zespołów Ratownictwa Medycznego, a samych zespołów jest 57.

Na tle kraju wypadamy w tym względzie bardzo dobrze, bo w Polsce jest od 13 do 35 proc. zespołów specjalistycznych, a my mieścimy się w tym pułapie 35 proc. ­– zaznaczył Mirosław Sienkiewicz.

Poinformował, że podczas pandemii zostały uruchomione dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego: trzy w Białymstoku, kolejne w Suwałkach, Nowogrodzie, Korycinie i Krynkach. A na zadania wszystkich zespołów przeznaczono w 2022 r. blisko 111 mln zł. 

Z kolei dyrektor Wydziału Polityki Społeczne PUW Ewa Feszler mówiła o stanie kadrowym w podlaskich szpitalach. Poinformowała (na podstawie danych z lat 2019-2021), że widoczny jest niewielki wzrost zatrudnienia kadry medycznej. Województwo podlaskie zajmuje teraz 2. miejsce w kraju pod względem liczby dentystów na 100 tys. mieszkańców, 5. miejsce – pod względem liczby lekarzy, 6. miejsce – położnych i 8. – pielęgniarek.

Największe zapotrzebowanie kadrowe w regionie odczuwalne jest w dziedzinie chorób wewnętrznych, psychiatrii, położnictwie i ginekologii, medycynie pracy, geriatrii, audiologii i foniatrii, a także chorób zakaźnych.

Uczestnicy posiedzenia poruszyli także kwestię sytuacji finansowej szpitali oraz urealnienia wycen świadczeń medycznych. Obradom przewodniczył Józef Mozolewski - przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność i zarazem przewodniczący prezydium Rady Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białymstoku.

Na podst. Wrota Podlasia

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}