Obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej
21.07.2024
Jak co roku, w trzecią niedzielę lipca, mieszkańcy Gminy Giby spotkali się przy Pomniku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, by oddać hołd wszystkim, którzy 79 lat temu stali się ofiarami największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Oddziały Armii Czerwonej przy wsparciu komunistycznych kolaborantów z Polski pojmały co najmniej 7 000 osób. Nie wiemy, ile dokładnie osób w 1945 roku straciło życie w wyniku tej zbrodni. Hołd pomordowanym oddali m.in. były prezydent RP Bronisław Komorowski i wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.
Główne obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Gibach. Po niej zebrani przeszli na wzgórze krzyży - miejsce, w którym od ponad 30 lat wspomina się Obławę Augustowską i poległych Polaków. Na początku lat 90. XX wieku postawiono tam 10-metrowy krzyż oraz tablicę z napisem: "Zginęli, bo byli Polakami". Na kamiennych tablicach wyryto nazwiska 592 osób zaginionych. Na wzgórzu stoi od kilku lat 640 dębowych krzyży.
- Nasza obecność w tym miejscu jest najlepszym dowodem na to, że chcemy o Obławie pamiętać. Tradycja w naszym społeczeństwie jest bardzo ważna, chcemy ją przekazywać kolejnym pokoleniom – mówił na wstępie uroczystości wójt Gminy Giby Robert Bagiński.
- Obława Augustowska jest ważnym elementem martyrologii północno-wschodniej Polski. Nigdzie indziej, tylko tu, na terenie dawnych Kresów, miała miejsce taka akcja masowego represjonowania ludności polskiej – podkreślał z kolei były prezydent RP Bronisław Komorowski.
Hołd ofiarom Obławy oddali przedstawiciele ich rodzin, a także władze rządowe i samorządowe, służby mundurowe – w tym żołnierze 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego, Sybiracy, harcerze, członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy Giby.
- Totalitaryzm boi się pamięci. Jak nas uczy historia, żaden reżim nie może trwać w nieskończoność. Kiedy zaś słabnie, ocalona pamięć zaczyna domagać się prawdy. (…) Chciałbym, by dzisiejsza uroczystość była naszym podziękowaniem, skierowanym do tych wszystkich, którzy wbrew represjom, na przekór wszelkim okolicznościom, walczyli o prawdę na temat Obławy – zaznaczał wojewoda Jacek Brzozowski, który pod pomnikiem pamięci złożył kwiaty w imieniu premiera Donalda Tuska.
Gminne uroczystości odbywały się pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.