Obchody Dnia Tradycji Służby Więziennej
20.02.2023
104 lata temu, 8 lutego 1919 r., Marszałek Józef Piłsudski podpisał jeden z dekretów sankcjonujących więziennictwo w odrodzonej Polsce. W poniedziałek (20.02) w Areszcie Śledczym w Białymstoku odbyły się uroczyste obchody Dnia Tradycji Służby Więziennej, ustanowionego na pamiątkę tego wydarzenia. Wziął w nich udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
- W ciągu ostatnich 10-leci wiele się zmieniało w Służbie Więziennej. Zawsze wypełniała ona zadania postawione przez organ państwa, choć z dzisiejszej perspektywy wiemy, że nie zawsze były one właściwe. Dzisiaj jest dostrzegana w społeczeństwie, a świadomość, że nowoczesna i dobrze zorganizowana Służba Więzienna jest potrzebna, wzrasta - mówił podczas uroczystości w Areszcie Śledczym w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
- Dziękuję wszystkim Państwu za trudną i bardzo odpowiedzialną pracę. Życzę, żebyście mieli jak najlepsze warunki do jej wykonywania i żeby towarzyszyła Wam świadomość, jak bardzo jesteście potrzebni społeczeństwu - dodał wojewoda.
Nawiązanie do tradycji
To pierwszy rok, gdy 8 lutego obchodzony jest Dzień Tradycji Służby Więziennej, co jest konsekwencją nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej. Data nawiązuje do ogłoszonych w 1919 r. dekretów Józefa Piłsudskiego, które stały się fundamentem organizacji i reformy więziennictwa niepodległej Rzeczypospolitej.
- Dziś czerpiemy ze źródła i wzorców tych dekretów, kontynuujemy idee i postawy. Ta uroczystość jest dowodem pielęgnowania historii i tradycji. Dziś służba więzienna jest trzecią, największą formacją mundurową w Polsce – podkreślała mjr Małgorzata Błażewicz, dyrektor Aresztu Śledczego w Białymstoku.
Obchody były okazją do wręczenia awansów na wyższe stopnie służbowe i odznaczeń dla funkcjonariuszy pełniących służbę w białostockim zakładzie. Otrzymało je 21 osób.
W dalszej części spotkania odbyły się wystąpienia prelegentów. Mjr Grzegorz Bielski opowiedział o historii Aresztu Śledczego w Białymstoku, z kolei Paweł Niziołek z białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przybliżył m.in. temat prac ekshumacyjnych.
Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów w Izbie Pamięci w podziemiach Aresztu Śledczego, w której upamiętnione są ofiary sowieckich i nazistowskich oprawców zgładzonych w murach białostockiego więzienia w latach 40. i 50. ubiegłego wieku.