Obchody Narodowego Święta Niepodległości
11.11.2022
- Nie ma ważniejszej dla narodu wartości niż niepodległość. 104 lata temu spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków, a udział w tym miało pokolenie Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa. Dziś wspominamy ten czas i tych bohaterów, jesteśmy im wdzięczni i tak jak oni – mi dziś również wyrażamy troskę o naszą Ojczyznę – mówił podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służby mundurowe i mieszkańcy regionu. W białostockich obchodach 11 listopada wziął też udział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.
Białystok: Obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego i wicewojewody Tomasza Madrasa
Główne obchody 11 listopada w Białymstoku poprzedziły nabożeństwa w cerkwi pw. św. Mikołaja i białostockiej archikatedrze. Następnie uczestnicy spotkali się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, by wspólnie celebrować odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 roku.
- Był to proces wymagający ogromnego wysiłku. Przez 123 lata naszego państwa nie było na mapach świata. Podzielone rozbiorami, po czterech latach wojny, miało zrujnowaną gospodarkę, wyniszczone społeczeństwo i nieustalone granice państwowe, a jednak zakończyło się to sukcesem, choć było opłacone ogromną daniną krwi - mówił podczas uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
W swoim przemówieniu wojewoda nawiązał również do obecnej sytuacji politycznej i podziękował wszystkim, którzy dzisiaj strzegą polskich granic: żołnierzom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Straży Granicznej, strażakom i policjantom.
- Solidaryzując się z narodem ukraińskim, który dzisiaj zmaga się z rosyjską agresją, musimy troszczyć się również o swoje bezpieczeństwo. Życzę Państwu, byśmy w imię szacunku dla poprzednich pokoleń, wolność Polski obronili i utrwalali miłość do naszego kraju - mówił wojewoda.
O konieczności zachowania jedności społeczeństwa w trudnych czasach mówili także marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Na zakończenie uroczystości w Białymstoku odczytano apel pamięci, była salwa honorowa i tradycyjne złożenie wieńców. Wojewoda złożył kwiaty w asyście przedstawicieli służb mundurowych.
Światło Pamięci Niezwyciężonym
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości wojewoda podlaski wziął udział w wydarzeniu zorgranizowanym przez Stowarzyszenie Grupa Wschód pn. "Światło Pamięci Niezwyciężonym w Dekadę Stulecia Odzyskania Niepodległości". Setki biało-czerwonych zniczy zapłonęły na cmentarzu wojskowym w Białymstoku jako znak pamięci o żołnierzach walczących o polską wolność.
Augustów i Sokółka: Wicewojewoda podlaska Bogusława Szczerbińska uczciła 104. rocznicę odzyskania niepodległości
W czwartek (10.11) wicewojewoda podlaska Bogusława Szczerbińska uczestniczyła w uroczystości patriotyczno-religijnej „Droga do Niepodległej” w Augustowie. W trakcie spotkania wręczono Medal „Pro Patria” Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Suwałkach. Odznaczenie jest uhonorowaniem szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Przyznano także Odznaki Honorowe Sybiraka za zasługi dla Związku Sybiraków.
W piątek zaś (11.11) wicewojewoda podlaska Bogusława Szczerbińska uczciła 104. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę w Sokółce. W wydarzeniu wzięli też udział przedstawiciele Powiat Sokólski oraz mieszkańcy. Wicewojewoda podlaska mówiła o sytuacji w Ukrainie. Przyznała, że ta wojna dobitnie pokazuje, że niepodległość nie jest nam dana na zawsze, tylko musimy ją każdego dnia umacniać i pielęgnować. – Silny naród to taki, który ma mocne fundamenty oraz jednoczy się zarówno w czasie wojny, jak i pokoju. My w obliczu wojny w Ukrainie okazujemy solidarność nie tylko w sferze deklaracji, ale przede wszystkim czynu, bo rozumiemy, jaka jest cena niepodległości. Polska państwowość ma silne fundamenty, których nie uda się nikomu zburzyć – zaznaczyła wicewojewoda podlaska Bogusława Szczerbińska.
Łomża: Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras świętuje niepodległość Polski
Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras w piątek (11.11) złożył w Łomży kwiaty podczas centralnej miejskiej uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody. Zabierając głos wicewojewoda podlaski mówił m. in. o tym, że troska o niepodległość Ojczyzny jest naszym zbiorowym obowiązkiem, ale też służy realizacji wspólnego dobra. Dla bezpieczeństwa kraju ważna jest i silna gospodarka, i dobrze wyposażone Wojsko Polskie, ale koniecznym warunkiem jest też gorąca miłość do Ojczyzny w naszych sercach.
Łomżyńskie obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wspólnie zorganizowali Prezydent Łomży, Starosta Łomżyński, dowódca Garnizonu Łomża oraz Komendant Nadnarwiańskiego Hufca ZHP. Rozpoczęły się one od złożenia kwiatów przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującą się na Domku Pastora oraz w Miejscach Pamięci Narodowej. Następnie przed tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza miał miejsce Niepodległościowy Apel Pamięci z udziałem wojska, samorządowców, parlamentarzystów, harcerzy, przedstawicieli instytucji i szkół oraz mieszkańców miasta.
Data symboliczna
104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę zwierzchnią nad polskim wojskiem oraz został mianowany jego naczelnym dowódcą. Tego samego dnia we francuskim Compiègne przedstawiciele stron uczestniczących w I wojnie światowej podpisali rozejm. Porażka państw centralnych stała się faktem. Wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z okupowanych ziem Królestwa Polskiego. Na ulicach Warszawy i innych miast trwało rozbrajanie żołnierzy armii zaborczych. Polska po 123 latach odzyskiwała niepodległość. Chociaż proces ten trwał wiele dni, a jeszcze więcej czasu zajęło ostatecznie ukształtowanie granic nowo powstałego państwa, ze względu na te dwa doniosłe wydarzenia właśnie dzień 11 listopada uznano za datę symbolizującą powrót Polski do grona niepodległych państw.