W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

03.05.2022

- Bliskie są nam wartości, które reprezentowali ci, którzy podjęli trud uchwalenia Konstytucji 3 Maja, później jej realizacji, a potem obrony. Dziś również powinniśmy dbać o to, by nasz kraj był wolny i niepodległy, a z historii wyciągać wnioski - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podczas wojewódzkich obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbyły się na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

Wojewódzkie obchody Święta Narodowego 3 Maja w Białymstoku tradycyjnie rozpoczęły nabożeństwa w intencji Ojczyzny. Pierwsze odprawiono już w piątek (29.04) w Domu Kultury Muzułmańskiej w oraz w niedzielę (1.05) w Kościele Ewangelicko-Augsburskim. W dniu 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w cerkwi pw. św. Mikołaja odprawiona została uroczysta liturgia, a w katedrze msza święta pod przewodnictwem abp. Józefa Guzdka.

Setki mieszkańców zgromadziły główne uroczystości przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Obecni byli przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, instytucji, organizacji społecznych. Odbył się apel pamięci.

- Akt Konstytucji Trzeciego Maja był formą ratunku państwa polskiego, które miało formę Rzeczpospolitej Obojga Narodów i zrzeszało na swoim terytorium ludzi różnych wyznań, różnych stanów, różnych narodowości - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Podkreślił, że mimo upływu czasu, tak jak twórcom Konstytucji 3 Maja, także teraz wciąż bliskie są Polakom wartości takie jak: wolność i niepodległość.

- Dzisiaj na historię patrzymy przez okulary współczesności i z historii powinniśmy wyciągać wnioski. Majowa konstytucja była uchwalona ponad podziałami, dzięki zjednoczeniu Polaków, ale też kosztem rezygnacji szlachty z przywilejów. Również dziś w sprawach najważniejszych dla kraju powinniśmy być zjednoczeni - podkreślał wojewoda. Dodał, że aby demokracja była silna, muszą być silne władze wykonawcze, świadome społeczeństwo obywatelskie i dobra edukacja.

- Tak jak dzisiaj naród ukraiński staje w obronie swojej wolności, tak my żywimy też nadzieję, że nasi sąsiedzi z Białorusi, którym bliskie są przecież tradycje Wielkiego Księstwa Litewskiego, również podejmą trud i będzie im dane, aby rozwijać również demokratyczne i wolne społeczeństwo - mówił wojewoda.

List do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki. Napisał, że majowa konstytucja, jako filar tożsamości narodowej Polaków, jest też świadectwem odpowiedzialności za Polskę i "polskiej tęsknoty do wolności".

Podstawową powinnością stojącą przed nami jest mądre, konsekwentne budowanie silnej Polski

- podkreślił premier w liście odczytanym przez marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego. Kwiaty w imieniu prezesa Rady Ministrów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożył wojewoda.

Jednym z elementów obchodów w Białymstoku jest także rozdawanie mieszkańcom narodowych flag. Przed uroczystością na Rynku Kościuszki wziął w niej udział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras. Wspólnie z młodzieżą z Forum Młodych PiS rozdał około tysiąca biało-czerwonych.

Tego dnia wojewoda podlaski wziął również udział w pikniku "Zostań żołnierzem RP", zorganizowanym przez 16 Dywizję Zmechanizowaną, 18 Pułk Rozpoznawczy i Pierwszą Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku.

***

Konstytucja 3 Maja była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych. Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto.

W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, 3 Maja jest świętem narodowym.

Na podst. PAP

Zdjęcia (38)

{"register":{"columns":[]}}