W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona przeciwpożarowa w województwie podlaskim - podsumowanie roku 2021

28.03.2022

W poniedziałek (28.03) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wziął udział w wideokonferencji Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku podsumowującej funkcjonowanie ochrony przeciwpożarowej na obszarze województwa podlaskiego w 2021 roku. Na terenie regionu odnotowano w tym czasie ponad 14,5 tys. zdarzeń, które wymagały zaangażowania strażaków.

Narada podsumowująca funkcjonowanie ochrony przeciwpożarowej województwa podlaskiego w 2021 r.

W wideokonferencji wzięli udział komendanci jednostek powiatowych, podległych Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Omówiono organizację PSP w roku 2021, najważniejsze działania, potencjał kadrowy i plany na obecny rok.

W 2021 r. jednostki ochrony przeciwpożarowej woj. podlaskiego wyjeżdżały do 14799 zdarzeń, co w porównaniu z rokiem 2020 stanowi spadek o 865 interwencji. Zdecydowanie więcej było miejscowych zagrożeń, np. związanych z silnymi wiatrami czy wypadkami samochodowymi, pożary stanowiły ponad 20% zdarzeń. Alarmy fałszywe stanowiły 5,8% (jest to wzrost o 12,4% w stosunku do 2020 roku, w którym liczba alarmów fałszywych wynosiła 4,8%).

W minionym roku największego zaangażowania wymagały akcje gaśnicze m.in. pożaru hotelu w Augustowie, gdzie przez 22 godziny z ogniem walczyło 169 strażaków oraz pożaru jednej z hal produkcyjnych zakładu PRONAR w Narwi, gdzie w działaniach wzięło udział 27 zastępów. Najtrudniejszą i najbardziej niebezpieczną akcją było gaszenie pożaru kompleksu budynków w Czarnej Białostockiej, gdzie doszło do licznych wybuchów, najprawdopodobniej butli z gazami technicznymi. W akcji trwającej ponad 6 godzin brało udział 10 zastępów PSP i OSP.

Podlascy strażacy działali również podczas "przyduchy" w rzece Supraśl. W ciągu czterech dni pobierali próbki wody do badań, współpracowali z WiOŚ, natleniali zbiorniki wodne poprzez działka wodne oraz zbierali śnięte ryby.

PSP wspierała również pozostałe służby w związku z kryzysem migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy - strażacy m.in. ewakuowali osoby z terenów trudnodostępnych, pomagali w transporcie do ośrodków, zabezpieczali logistyczne działania służb.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podziękował strażakom za trud całorocznej pracy oraz pomoc w działaniach Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}