W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odsłonięcie tablicy poświęconej Armii Ochotniczej

18.07.2020

W sobotę (18.07) w Białymstoku, na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą żołnierzom Armii Ochotniczej. Z inicjatywy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka tego dnia w całej Polsce upamiętniono miejsca związane z tysiącem Polaków, którzy sto lat temu chwycili za broń i dali odpór prącym ku Warszawie bolszewikom. W uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Armii Ochotniczej

Sto lat temu przy dzisiejszej ulicy Bema w Białymstoku mieściły się koszary 8. pułku artylerii polowej, w których przyjmowano ochotników. W Białymstoku zaciąg ochotniczy w Biurze Werbunkowym prowadziły: sekcja Obywatelskiego Komitetu Obrony Narodowej i członkowie Towarzystwa „Sokół” od pierwszych dni lipca 1920 r. Ogółem do Armii Ochotniczej zgłosiło się ok. 600 mieszkańców Białegostoku i okolic, a sama Armia od lipca do sierpnia 1920 r. osiągnęła stan ponad 77 tys. osób.

Zaciągali się m.in. pracownicy zakładów, którzy nie podlegali poborowi, harcerze, uczniowie i młodzież akademicka. To "pospolite ruszenie" było odpowiedzią na wezwanie Rady Obrony Państwa, by wszyscy Polacy, zdolni do noszenia broni, zgłaszali się do obrony ojczyzny przed bolszewickim najeźdźcą. Odzew był ogromny.

Dzień Armii Ochotniczej obchodzono 18 lipca 1920 r. Stał się wydarzeniem powszechnym, łączącym społeczeństwo w duchu obrony Niepodległości i granic. Tego dnia wymaszerował na front pierwszy pułk ochotniczy.

W sobotnich (18.07) uroczystościach odsłonięcia tablicy udział wzięli m.in. minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wielu przedstawicieli służb mundurowych, m.in. gen. SG Grzegorz Biziuk oraz dowódca Podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski, a także przedstawiciele Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}