Odsłonięcie tablicy poświęconej Żołnierzom Niezłomnym w Supraślu
27.10.2023
"Nieśliśmy Ciebie Polsko, jak ogień, jak żagiew płonącą..." głosi napis na tablicy poświęconej Żołnierzom Niezłomnym, która stanęła w Supraślu, w okolicy ronda, którym również patronują żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego. W piątek (27.10) odbyła się uroczystość jej odsłonięcia, w której wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
- Żołnierze Niezłomni przez dziesiątki lat czekali na uczczenie ich pamięci, przywrócenie jej i odkłamanie. Nie mogło to nastąpić, kiedy w Polsce był komunizm, któremu otwarcie oni się przeciwstawiali, ale również w wolnej Polsce nie było to łatwe, bo wśród elit nadal były osoby, których członkowie rodzin współpracowali z aparatem komunistycznej władzy. Dopiero ostatnie lata - działania Instytutu Pamięci Narodowej czy prezydenta Lecha Kaczyńskiego - wzmocniły dążenia społeczne, by pamięć o działaczach podziemia niepodległościowego utrwalić - mówił wojewoda podlaski.
Uroczystość odsłonięcia pomnika zorganizowało Nadleśnictwo Supraśl.
- Mam nadzieję, że będzie on przypomniał przechodniom o tych, którzy dla dobra Ojczyzny stracili swoją młodość, zrezygnowali z własnego szczęścia, a przy tym nie wiedzieli, co ich czeka - podkreślał Andrzej Nowak - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Fundatorką pamiątkowej tablicy jest jedna z mieszkanek Supraśla - dr Krystyna Koneczny.
- Byłam jedną z najmłodszych, niezaprzysiężonych działaczek i dziś jeszcze żyję. Dziękuję mojej matce, że mnie wychowała w duchu patriotyzmu i katolicyzmu i tego życzę naszym młodym pokoleniom - mówiła fundatorka, która podziękowała również wszystkim uczestnikom za obecność.
Pomnik w Supraślu zlokalizowany jest w okolicy ronda, przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego, al. Niepodległości i Nowy Świat, któremu od marca tego roku również patronują Żołnierze Niezłomni.
Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego, pozostając dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej.