Odsłonięcie tablicy "Tykocin - Pomnik Historii"
24.06.2022
Wartości artystyczne, historyczne, naukowe, kulturowe, przestrzenne i krajobrazowe zdecydowały o tym, że Tykocin decyzją prezydenta Andrzeja Dudy został uznany za Pomnik Historii. W piątek (24.06) na placu Czarneckiego odsłonięto pamiątkową tablicę potwierdzającą ten prestiżowy tytuł. Stało się to również pretekstem do zorganizowania konferencji naukowej "Podlaskie Pomniki Historii". W wydarzeniu wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Przestrzeń między rzeką Narew, ulicą Zagumienną, dawnym klasztorem bernardynów i dwoma cmentarzami – rzymskokatolickim i żydowskim to obszar Tykocina, który został objęty ochroną. Przypominać o tym będzie pamiątkowa tablica, którą odsłonili wspólnie burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz.
W uroczystości wzięli również udział samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, dyrektorzy jednostek oświatowych, przedstawiciele Podlaskich Pomników Historii, księża oraz mieszkańcy.
Odsłonięciu pamiątkowej tablicy towarzyszyła konferencja pn.: „Podlaskie Pomniki Historii”, na której swoje referaty przedstawili m.in.: Iwona Górska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, radny wojewódzki Bogdan Dyjuk reprezentujący Stowarzyszenie LGD Kanał Augustowski, Bogusław Kosel z Muzeum w Tykocinie, ks. Tadeusz Żdanuk - proboszcz parafii pw. św. Rocha w Białymstoku oraz Bronisław Talkowski - przewodniczący Zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach.
Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Z każdym rokiem lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. W województwie podlaskim tytuł ten przyznano dotychczas: zespołowi kościoła pw. Chrystusa Króla i św. Rocha w Białymstoku, Bohonikom i Kruszynianom – meczetom i mizarom, Kanałowi Augustowskiemu oraz miastu Tykocin.