Odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy 71. Pułku Piechoty
26.09.2021
W niedzielę (26.09) w Zambrowie odsłonięto tablicę upamiętniającą stacjonujący w tym mieście w okresie międzywojennym 71. Pułk Piechoty. Zawisła ona w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, który wcześniej był garnizonowym. W uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski jako członek komitetu honorowego obchodów 100. rocznicy nadania nazwy "71. Pułk Piechoty", na którego czele stał senator Marek Komorowski.
71. Pułk Piechoty, po kilkukrotnym przeformowaniu, osiadł w Zambrowie w 1926 r. i przebywał tam aż do wybuchu II wojny światowej, podczas której brał udział w walkach m.in. w tym rejonie. To w czasie jego stacjonowania doszło do rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego miasta.
To właśnie m.in. 71. Pułk Piechoty był fundatorem pomnika powstania styczniowego, pod którym rozpoczęły się uroczystości w 100. rocznicę nadania pułkowi nazwy. Data nie była przypadkowa - 26 września dawniej mieszkańcy obchodzili święto pułkowe.
Pod pomnikiem, w obecności zaproszonych gości, sztandarów, asysty wojskowej i Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, odczytano Apel Oręża Polskiego, a przedstawiciele samorządów, instytucji, służb mundurowych i szkół złożyli kwiaty. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali ul. Kościuszki do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej. W trakcie mszy koncelebrowanej przez biskupa Tadeusza Bronakowskiego, została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica 71. Pułku Piechoty, na której widnieje napis:
1921-2021 Bóg Honor Ojczyzna W hołdzie żołnierzom 71. Pułku Piechoty stacjonującego w Zambrowie w latach 1926-1939, którego szlak bojowy we wrześniu 1939 roku wiódł przez Myszyniec, Wiznę, Jakać, Zambrów i Andrzejewo. W 100. rocznicę nadania nazwy pułku z wdzięczną pamięcią – społeczność Zambrowa, Instytut Pamięci Narodowej. W dniu święta pułkowego 26 września 2021 roku.
Tablicę ufundował Instytut Pamięci Narodowej.