Odznaczenia dla pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Białymstoku
05.08.2022
Złoty i Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymały w piątek (05.08) z rąk wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego pracownice Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Białymstoku: Barbara Skotnicka i Ewa Kwolek. Odznaczenia państwowe zostały przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia służby cywilnej.
Ewa Kwolek otrzymała Srebrny Medal za Długoletnią Służbę - z Wojewódzkim Inspektoratem Farmaceutycznym w Białymstoku związana jest ponad 20 lat i w ostatnim czasie pełni funkcję kierownika działu nadzoru nad aptekami ogólnodostępnymi.
Z kolei Barbarze Skotnickiej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył Złoty Medal za Długoletnią Służbę za 27 lat przepracowanych w Inspekcji Farmaceutycznej. Od początku swojej pracy Barbara Skotnicka zajmowała się organizacją działania nowego laboratorium kontroli jakości leków przy WIF w Białymstoku. Dziś pełni funkcję kierownika instytucji.
Laboratorium jest jednym z ośmiu tego rodzaju placówek działających w strukturze Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej w kraju - do niego kierowana jest znaczna część badań z uwagi na dobrą opinię wynikającą z jakości wykonywanych badań, doświadczenia, sumienności, wiarygodności oraz terminowości wykonywanych prac, jak również posiadanego wyposażenia pomiarowego.
Laboratorium WIF w Białymstoku przeprowadza badania dla całego makroregionu północno-wschodniej Polski tj. przede wszystkim dla województwa podlaskiego, ale również dla województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Laboratorium wykonuje w ramach analizy farmaceutycznej badania także dla dwóch dużych wytwórni wyrobów stomatologicznych i wyrobów medycznych z województw: podkarpackiego i dolnośląskiego.
Laboratorium w Białymstoku jest jedynym w Polsce, które przeprowadza kontrolę seryjną wstępną dla surowca marihuany medycznej w postaci suszu (w 2021 r. przeprowadzono kontrolę seryjną wstępną dla 54 serii tego surowca farmaceutycznego; w tym roku jest to ilość na podobnym poziomie). Dokumentacja dot. KSW marihuany medycznej przesyłana jest przez 6 podmiotów odpowiedzialnych, z których trzy mają miejsce wytwarzania poza granicami Polski (Czechy, Holandia, Kanada, Niemcy, Dania), co wiąże się z koniecznością analizowania dokumentacji oryginalnej i tej przetłumaczonej na język polski.
Wojewoda podlaski przy okazji wręczenia odznaczeń państwowych wizytował laboratorium w obecności podlaskiego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego Justyny Gosk-Frankowicz.