Odznaczenia państwowe dla popularyzatorów historii
14.04.2023
Autorzy publikacji naukowych, dokumentaliści, opiekunowie miejsc pamięci oraz kombatant. Siedem osób odebrało w piątek (14.04) z rąk wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego odznaczenia państwowe: Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medale Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej oraz Medal "Pro Patria".
Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości
O Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości wnioskował do Prezydenta RP białostocki Okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który podczas piątkowej uroczystości reprezentował prezes mjr Czesław Chociej.
Za działalność na rzecz umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, odznaczeni zostali Piotr Łapiński oraz Maciej Kossowski.
Pierwszy z nich od ponad 20 lat jest pracownikiem IPN Oddział w Białymstoku, autorem i współautorem ponad 150 publikacji naukowych związanych z historią polskiego podziemia niepodległościowego na Białostocczyźnie z lat 1939 - 1956 oraz członkiem redakcji "Zeszytu Naukowego Muzeum Wojska". Natomiast dr Maciej Kossowski, który pracuje w Warszawie, również jest autorem naukowych publikacji o Armii Krajowej na Białostocczyźnie. Ponadto, dokumentował uroczystości z udziałem kombatantów, a w latach 80. XX wieku był działaczem niepodległościowej opozycji antykomunistycznej.
Medale Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał cztery Medale Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, które z rąk wojewody podlaskiego otrzymali: Marek Gierasimiuk za opiekę nad polskimi miejscami pamięci narodowej na terenie Białorusi oraz Henryk Sakowicz - strażak w stanie spoczynku w OSP w Kołakach Kościelnych, który od wielu lat uczestniczy w obchodach świąt i rocznic organizowanych przez UG w Kołakach Kościelnych, pielęgnuje mogiły oraz miejsca pamięci poświęcone poległym żołnierzom i ludności cywilnej.
Odznaczenia otrzymali również dwaj żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, o które wnioskował mjr Chociej. Obaj kultywują pamięć o żołnierzach Armii Krajowej oraz podziemia niepodległościowego poprzez sprawowanie opieki nad ich grobami. Są współtwórcami bazy danych na ten temat.
Medal "Pro Patria"
Medal "Pro Patria" kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał Izydorowi Wiszowatemu w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W jego imieniu odznaczenie podczas piątkowej uroczystości odebrał syn Ryszard Wiszowaty.
Izydor Wiszowaty posiada uprawnienia kombatanckie nadane z tytułu działalności w Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym w latach 1945-47. W tym czasie pełnił funkcję łącznika oraz przewodnika terenowego pomiędzy jednostkami organizacji. Zajmował się przeprowadzaniem łączników, przerzutem bibuły i meldunków, magazynowaniem broni, kwaterowaniem ukrywających się żołnierzy NZW oraz członków innych organizacji niepodległościowych.