Operacja „Bezpieczne Podlasie” – uroczyste zakończenie I zmiany
31.01.2025
Wojewoda Jacek Brzozowski i wicewojewoda Paweł Krutul wzięli udział w uroczystości zakończenia I zmiany operacji „Bezpieczne Podlasie”, w ramach której żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej wspierali Straż Graniczną w ochronie polsko-białoruskiej granicy. Ich zadania od 1 lutego kontynuować będą żołnierze 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej
18. „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana pod dowództwem gen. dyw. Arkadiusza Szkutnika kończy swoją służbę przy ochronie polsko-białoruskiej granicy w ramach operacji „Bezpieczne Podlasie”. Żołnierze z Siedlec stacjonowali w Podlaskiem od 1 sierpnia 2024 roku.
Na uroczyste zakończenie I zmiany operacji przybyli – obok wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego i wicewojewody Pawła Krutula – sekretarz stanu Paweł Bejda i podsekretarz stanu Stanisław Wziątek z Ministerstwa Obrony Narodowej.
Dziś mija 27 tydzień, 190 dzień służby żołnierzy Zgrupowania Zadaniowego Podlasie w operacji wsparcia Straży Granicznej. W tym czasie wspólnie ze Strażą Graniczną, Żandarmerią Wojskową i Strażą Leśną w ramach działań operacyjnych przeprowadzono 59 tys. patroli pieszych, ponad 16 tys. patroli mobilnych i ponad 600 godzin nalotu śmigłowcowego. Ujęto 5,5 tys. migrantów, którzy nielegalnie, często przy użyciu siły fizycznej i agresji przedostawali się na teren Rzeczypospolitej Polskiej
– podsumowywał pół roku służby „Żelaznej” w Podlaskiem jej dowódca, generał Arkadiusz Szkutnik.
Uroczysty apel był okazją do uhonorowania żołnierzy, którzy szczególnie odznaczyli się w czasie pełnionej służby. Wyróżnienia wręczył generał Szkutnik.
Za półroczną służbę w Podlaskiem dziękował żołnierzom 18. Dywizji Zmechanizowanej wojewoda Jacek Brzozowski:
Zdaliście egzamin z odpowiedzialności, profesjonalizmu, ale przede wszystkim – z patriotyzmu, z miłości do Ojczyzny. Wszystkie ataki, działania i akty sabotażu i dywersji to uderzenie w państwo polskie, a obrona jego suwerenności i bezpieczeństwa obywateli to wartości święte – wartości, których broniliście i bronicie za cenę własnego zdrowia i życia
– mówił do żołnierzy wojewoda podlaski. Dziękował także żołnierzom i funkcjonariuszom Straży Granicznej i Policji za wspólną służbę:
To słowo „wspólna” jest szczególne, bo tutaj właśnie na granicy polsko-białoruskiej widać tę wspólnotę, że żołnierze i funkcjonariusze są jak jedna pięść, broniąc suwerenności państwa polskiego
– dodawał.
Bronić ojczyzny to honor, służyć społeczeństwu to zaszczyt
– zakończył wystąpienie wojewoda Jacek Brzozowski.
Proszę, byście przy najbliższej okazji podziękowali swoim najbliższym. To dzięki miłości i wyrozumiałości Waszych najbliższych możecie w pełni i z zaangażowaniem służyć w Wojsku Polskim, służyć najjaśniejszej Rzeczypospolitej
– mówił do żołnierzy wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda.
Zadania wykonywane dotychczas przez formację z Siedlec od 1 lutego kontynuować będą żołnierze z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej pod dowództwem gen. dyw. Szymona Koziatka:
2025 rok to nie tylko czas naszego jubileuszu, ale i okres nowych wyzwań. Początki naszej dywizji sięgają 1945 roku, kiedy tuż po sformowaniu została skierowana do ochrony zachodniej granicy odradzającego się państwa polskiego. W 80. rocznicę 12. Dywizja otrzymała istotne zadanie, jakim jest ochrona wschodniej granicy. Jestem przekonany, że wszyscy żołnierze II zmiany operacji „Bezpieczne Podlasie” będą swoje zadania realizować z dumą w myśl słów żołnierskiej roty.
Generał Koziatek dziękował ministrowi obrony za wsparcie przy skutecznym przygotowaniu II zmiany, wojewodzie podlaskiemu za serdeczne przyjęcie w Podlaskiem, a żołnierzom i dowódcy I zmiany za przygotowanie odpowiednich warunków dla szczecińskiej formacji.
„Bezpieczne Podlasie” jest odpowiedzią na presję migracyjną na wschodnią granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Głównym zadaniem żołnierzy Wojska Polskiego zaangażowanych w operację jest pomoc w utrzymaniu szczelności granicy państwowej. Operacja zastąpiła dotychczasowe operacje, prowadzone we wschodnim regionie kraju, takie jak operacja „Gryf” oraz wysunięta obecność szkoleniowa „Rengraw”, które tworzyły Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Podlasie.
Od rozpoczęcia wojskowej obecności na granicy czyli jesieni 2021 roku żołnierze Wojska Polskiego aktywnie wspierają Straż Graniczną, a swoją nieustanną obecnością na wschodzie, demonstrują gotowość Sił Zbrojnych RP do zapewnienia bezpieczeństwa granic Rzeczypospolitej Polskiej.