Otwarcie dworca kolejowego w Kuźnicy
19.07.2022
Charakterystyczna pomarańczowo-szara elewacja, nowocześnie zaaranżowana przestrzeń obsługi podróżnych oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa – to efekty zakończonej przebudowy dworca Kuźnica Białostocka. We wtorek (19.07) inwestycja została otwarta dla podróżnych. W uroczystości wzięli udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wicewojewoda Tomasz Madras.
Inwestycja realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem z budżetu państwa trwała nieco ponad dwa lata. W tym czasie wygląd zmieniła elewacja dworca. Wykonano ją z płyt systemowych w kolorach melanżowo-szarym oraz pomarańczowym, co nadało obiektowi charakterystycznego wyglądu. W szarej kolorystyce utrzymano również nowe okna i drzwi. Nowym akcentem są podświetlane napisy z nazwą dworca oraz iluminacja podkreślająca jego bryłę w nocy.
– Kuźnica Białostocka to drugi dworzec w województwie podlaskim otwarty w tym roku w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Choć znajduje się on w niewielkiej miejscowości, to jest to obiekt niezwykle ważny, bo położony tuż przy naszej wschodniej granicy. Po modernizacji jest na nim zapewniony komfort nie tylko podróżnym korzystającym z kolei, ale również służbom, które mają w nim siedzibę – mówił podczas otwarcia dworca Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Koszt prac budowlanych związanych z przebudową dworca Kuźnica Białostocka to nieco ponad 22 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Z poprzedniego budynku została tylko konstrukcja. Wiele zmian zaszło wewnątrz. Nowocześnie urządzono strefę obsługi podróżnych, która znajduje się na parterze dworca.
W klimatyzowanym holu-poczekalni podróżni znajdą ławki, tzw. przysiadki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, defibrylator oraz zegar. Dworzec wyposażono również w nowy system informacji głosowej, dzięki czemu komunikaty są lepiej słyszalne. W sąsiedztwie holu zlokalizowano toalety dla podróżnych oraz pomieszczenie dla kasy biletowej. Pozostałą przestrzeń na dworcu zajmują biura Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej oraz PKP CARGO.
- Gratuluję spółce PKP pomyślnie zakończonej inwestycji. Moja radość jest podwójna, bo służby również będą miały dobre warunki pracy, a to my wynajmujemy im pomieszczenia w tym obiekcie - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Wojewoda poinformował, że w przejściu w Kuźnicy Białostockiej odprawiany jest międzynarodowy ruch nie tylko pasażerski, ale również towarowy. W marcu 2020 roku ze środków budżetu państwa kupiono i zamontowano renteng do prześwietlania wagonów towarowych o wartości 18,5 mln zł. W okresie styczeń - maj 2022 roku odprawiono łącznie 1547 składów pociągów.
- Mam nadzieję, że te zawirowania polityczne, których teraz jesteśmy świadkami i które utrudniają ruch przez Kuźnicę, w końcu znikną, a nowy dworzec w Kuźnicy przyczyni się do wzrostu ruchu - podsumował wojewoda.
Dworzec po przebudowie jest w pełni przystosowany dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zwiększył się również poziom bezpieczeństwa w budynku i w jego bezpośrednim otoczeniu. Było to możliwe po zamontowaniu nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych.
Sporo zmian czeka na podróżnych również przed budynkiem. Wymieniono nawierzchnię parkingu oraz chodników. Na nowo zaaranżowano skwer znajdujący się na północ od dworca, gdzie stworzono przestrzeń rekreacyjną z alejkami spacerowymi, ławkami oraz zielenią.