W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamiętamy o tych, którzy w święta będą chronić granicy państwa

16.12.2024

Było przełamanie się opłatkiem i dużo ciepłych słów. Wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się ze służbami chroniącymi granicę polsko-białoruską w Zgrupowaniu Zadaniowym Bezpieczne Podlasie w Karakulach. Za codzienną pracę podziękował im również wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Spotkanie świąteczne ze służbami w WZZ "Bezpieczne Podlasie"

- Jesteśmy w takim gronie, w jakim pracujemy nad operacją Bezpieczne Podlasie. Dziś możemy mówić nie tylko o planach, ale także o osiągnięciach. Granica jest bezpieczniejsza, a ogrodzenie, które wcześniej łatwo można było sforsować, stało się prawdziwą zaporą. Integracja działań wojska i służb usprawniła wykonywanie zadań związanych z ochroną granicy. To także przesunięcie sprzętu na granicę oraz poprawa opieki zdrowotnej dla tych, którzy potrzebują wsparcia medycznego - mówił w Karakulach Władysław Kosiniak-Kamysz.

Żołnierze Wojska Polskiego realizują zadania związane z ochroną wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach operacji pk. „Bezpieczne Podlasie” od 1 sierpnia 2024 r. Operacja stanowi kontynuację wsparcia Straży Granicznej w odpowiedzi na presję migracyjną na granicy polsko-białoruskiej. Głównym zadaniem żołnierzy Wojska Polskiego jest pomoc w utrzymaniu szczelności granicy państwowej.

Podczas spotkania świątecznego szef MON oraz wojewoda podlaski podziękowali żołnierzom za ich służbę oraz złożyli życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

- Chciałbym podziękować za każdą godzinę służby, którą pełnicie po to, żeby nasze państwo było bezpieczne. Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo. Święta Bożego Narodzenia są świętami szczególnymi, pragnę życzyć Państwu dużo zdrowia, żołnierskiego szczęścia i pokoju w regionie, ojczyźnie i na świecie, bo bez niego wszystko inne traci sens. Życzę Państwu tego, co najlepsze i przekażcie też życzenia swoim najbliższym, bo Oni służą razem z Wami - podkreślał wojewoda.

***

Za planowanie, realizację i kierowanie operacją Bezpieczne Podlasie odpowiedzialne jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Trzon pierwszej, półrocznej zmiany operacji Bezpieczne Podlasie, stanowią żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej, pod dowództwem  gen. dyw. Arkadiusza Szkutnika - Dowódcy 18 DZ.

W operacji uczestniczą również żołnierze jednostek Dowództwa Generalnego RSZ, Wojsk Obrony Terytorialnej, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Żandarmerii Wojskowej.

Od rozpoczęcia operacji Bezpieczne Podlasie żołnierze Wojska Polskiego aktywnie angażują się w działania poszukiwawcze, niezbędne działania ratunkowe oraz udzielają niezbędnej pomocy medycznej migrantom, a swoją nieustanną obecnością na wschodzie, demonstrują gotowość Sił Zbrojnych RP do zapewnienia bezpieczeństwa granic Polski.

Na podst. MON

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}