W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze trzy miesiące pilotażu onkologicznego

27.02.2020

Białostockie Centrum Onkologii podsumowało w czwartek (27.02) pierwsze trzy miesiące pilotażu sieci onkologicznej w województwie podlaskim. W BCO do tej pory z programu skorzystało 155 pacjentów. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział m.in. wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Podsumowanie 3 miesięcy pilotażu onkologicznego

Ponad 190 osób zostało włączonych do pilotażowego programu koordynowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi w województwie podlaskim od początku jego funkcjonowania, czyli od 1 grudnia 2019 roku. Najwięcej pacjentów - blisko 100 - to pacjentki z nowotworem piersi. Na drugim miejscu plasuje się rak jelita grubego – 40 osób, rak gruczołu krokowego – 19, rak jajnika – 17, rak płuca oraz wtórny rak płuca – po 8 pacjentów. Pilotaż w województwie podlaskim potrwa 18 miesięcy do 31.05.2021 r.

Celem jest ocena organizacji, jakości i efektów opieki onkologicznej w ramach sieci onkologicznej na terenie województw. 

- Pilotaż ma być pewnym poligonem doświadczalnym, pokazać nam, jak wdrożyć krajową sieć onkologiczną – coś, co w zamyśle jest proste i ma sprawić, że pacjent, który wchodzi do ośrodka onkologicznego będzie doskonale wiedział, gdzie ma trafić i zostanie przez proces leczenia przeprowadzony za rękę – powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

W województwie podlaskim Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym (status w pilotażu) w zakresie nowotworów: piersi, jelita grubego, jajnika oraz gruczołu krokowego jest Białostockie Centrum Onkologii, zaś w zakresie nowotworu płuca – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, jako Współpracujący Uniwersytecki Ośrodek Kliniczny (status w pilotażu).

Minister Zdrowia w rozporządzeniu wskazał również ośrodki współpracujące:

  • SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego (Szpital I poziomu);
  • Szpital Wojewódzki im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach (Szpital II poziomu);
  • Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży (Szpital I poziomu);
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku (Szpital I poziomu).

Ponad 80% wszystkich zgód na udział w pilotażu zebrało od pacjentów Białostockie Centrum Onkologii (155 zgód). Chętnych z każdym miesiącem było więcej - w grudniu 27 pacjentów, w styczniu 65, a do 21 lutego - 63 osoby.

- Oprócz naszego województwa pilotaż jest realizowany jeszcze w trzech innych miejscach – w województwie pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim. Jest to szczególne wyróżnienie, ale ono wynika również z potencjału, który środowisko skupione na walce z rakiem w Podlaskiem prezentuje – powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Elementami pilotażu sieci onkologicznej są między innymi: infolinia onkologiczna - Call Center BCO 85 66 46 888,  koordynatorzy leczenia onkologicznego oraz ankiety profilaktyczne i ankieta satysfakcji.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}