W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Piknik w 253. rocznicę bitwy pod Olmontami

10.07.2022

Stowarzyszenie "Olmonty" od wielu lat, poprzez organizację pikników historyczno-sportowych, przywołuje starcie Konfederatów Barskich z Moskalami, do którego doszło w 1769 roku pod Olmontami. W niedzielę (10.07) ponownie przygotowało m.in. rywalizację biegaczy, pokazy grup rekonstrukcyjnych, biesiadę i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W tym roku poświęcono również replikę sztandaru Konfederatów Barskich. W wydarzeniu wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

253. rocznica bitwy pod Olmontami

Obchody rocznicowe zainaugurowały zmagania biegaczy. W biegu na 800 metrów rywalizowały dzieci, zaś główne zawody dorosłych odbyły się na dystansie 5 kilometrów. Po zakończeniu części sportowej złożono wieńce przy obelisku i krzyżach poświęconych pamięci polskich żołnierzy. Kolejnym punktem obchodów była polowa msza święta, podczas której poświęcono replikę sztandaru Konfederatów Barskich.

Następnie organizatorzy oficjalnie zainaugurowali festyn rodzinny. Uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z oferty przygotowanych stoisk, zobaczyć stroje szlacheckie, pokazy grup rekonstrukcyjnych, wystrzały z armat i broni czarnoprochowej. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, ogniska i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Przyjęta przez Stowarzyszenie "Olmonty" forma upamiętnienia bitwy pozwala efektywniej popularyzować pamięć o wydarzeniu.

W obchodach z roku na rok bierze udział coraz więcej mieszkańców. To cieszy, bo należy kultywować pamięć o polskich bohaterach. (...) Bitwa pod Olmontami nie miała szczęśliwego przebiegu i finału. Mimo wyraźnej przewagi liczebnej oraz większej liczby posiadanych dział, nie udało się sprostać siłom wojsk rosyjskich

- powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Do potyczki między grupą ok. 4000 polskich żołnierzy a liczącym 800 osób rosyjskim oddziałem armii carskiej doszło w dniach 13-16 lipca 1769 roku. Na polach i w lesie w okolicach Olmont poległo około 110 Polaków i 120 Rosjan. Wielu odniosło rany. Około 1000 polskich żołnierzy zostało uznanych za zaginionych lub dostało się do niewoli. Bitwa zakończyła okres działań zaczepnych prowadzonych przez Konfederatów.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}