W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podlascy leśnicy świętują podwójny jubileusz

31.08.2024

Podlascy leśnicy w 2024 roku świętują dwa ważne jubileusze. 100 lat temu powstały Lasy Państwowe, przedsiębiorstwo odpowiedzialne za gospodarowanie polskimi lasami. Z kolei 80 lat temu rozpoczęła działalność Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.

Uroczystości z okazji 100-lecia Lasów Państwowych oraz 80-lecia Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku

W rocznicowych uroczystościach, zorganizowanych w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, w imieniu wojewody Jacka Brzozowskiego wzięła udział  wicewojewoda Ewa Kulikowska.

„Pierwsze formy ochrony przyrody i planowej gospodarki leśnej pojawiły się w Polsce już w średniowieczu. Jest to najlepszy dowód, jak ważną częścią naszego narodowego dziedzictwa są lasy. Jest to również ta część naszej spuścizny, która wpływa nie tylko na polską kulturę i tradycję, ale również na gospodarkę, stąd opieka nad lasami pozostaje zajęciem tyleż niełatwym, co wyjątkowo odpowiedzialnym. Cieszę się więc, mogąc dziś w imieniu całej regionalnej wspólnoty podziękować wszystkim Państwu za poświęcenie i możliwość korzystania z Państwa doświadczenia” – napisał w liście do leśników wojewoda Jacek Brzozowski.

Utworzenie Lasów Państwowych w 1924 r. było ważnym etapem w kształtowaniu się niepodległego państwa polskiego. Rozwój przedsiębiorstwa zahamował wybuch II wojny światowej i narzucenie przez okupantów własnej administracji, prowadzącej w polskich lasach gospodarkę rabunkową.

Był to także czas wielkiego poświęcenia ze strony leśników, spośród których jedni byli przez Sowietów deportowani na Sybir, inni łączyli codzienną pracę pod rozkazami okupanta ze wspieraniem kryjących się w lasach oddziałów partyzanckich. Jeszcze inni walczyli na frontach II wojny. 724 zostało zamordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

W czasach PRL-u leśnicy stawali przed trudnym zadaniem realizacji narzucanych odgórnie norm, zgodnych z ideą centralnego planowania, ale niekoniecznie z zasadami racjonalnej gospodarki leśnej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}