W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podlaski Urząd Wojewódzki wyróżniony Nagrodą Honorową im. Joachima Lelewela

18.09.2024

Na Gali Historyka, zorganizowanej z okazji 100-lecia Polskiego Towarzystwa Historycznego, wojewoda podlaski odebrał Nagrodę im. Joachima Lelewela, przyznaną Podlaskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie archiwistyki i zarządzania dokumentacją archiwalną”.

W czasie Gali Historyka w Białymstoku wręczono Nagrody Honorowe im. Joachima Lelewela

Wieczorna gala odbyła się w Filharmonii Podlaskiej w ramach XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich. Wśród przemawiających byli minister Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, rektor Uniwersytet w Białymstoku prof. Mariusz Popławski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. Krzysztof Mikulski i prof. Cezary Kuklo, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.

Nasz urząd wyróżniony

W ramach gali wręczono Nagrody Honorowe im. Joachima Lelewela w ponad trzydziestu kategoriach. Wśród laureatów byli cenieni naukowcy i zasłużeni popularyzatorzy historii, ale też wybitni nauczyciele, czasopisma, muzea i inne instytucje.

Podlaski Urząd Wojewódzki otrzymał nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie archiwistyki i zarządzania dokumentacją archiwalną. Wojewoda Podlaski, odbierając nagrodę w imieniu Urzędu, mówił:

Joachim Lelewel, ojciec naszej nowoczesnej historiografii i patron nagrody, pozostaje nieustającą inspiracją dla całego środowiska historyków. Być może w dzisiejszych czasach, kiedy każda epoka wymaga od swego badacza wyspecjalizowanych narzędzi, trudno nawoływać do podobnego rozrzutu zainteresowań, jak w przypadku Lelewela.

Pisał on przecież zarówno o starożytnych Indiach, jak i o Polsce króla Stasia – czyli, z jego perspektywy, o dziejach niemalże najnowszych. Do tego zaś położył pionierskie zasługi w dziedzinie nauk pomocniczych, a także metodologii.

Warto chyba wracać do pomników naszego dziejopisarstwa. Nie tylko dla nostalgicznych wzruszeń, ale przede wszystkim dla przypomnienia sobie, że najważniejszym paliwem w pracy historyka jest i zawsze była – ciekawość. 

Medale dla zasłużonych

W programie Gali Historyka znalazło się także wręczenie honorowych odznaczeń Polskiego Towarzystwa Historycznego „Pro Historia”. Złote, srebrne i brązowe medale trafiły do kilkudziesięciu historyków, ale wyróżnione zostały także czasopismo historyczne „Mówią wieki”, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Fundacja „Wczoraj dla Jutra”.

Najlepsze książki historyczne

Kolejnym punktem wieczoru było ogłoszenie laureatów Nagrody Historyczna Książka Roku im. Karola Modzelewskiego. Na scenę zaproszeni zostali: Marcin Zaremba, autor książki „Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności”, Stanisław Roszak i Agnieszka Wieczorek, twórcy publikacji „Mikołaj Kopernik. Życie po życiu. Osiemnastowieczne kręgi pamięci”, oraz Grzegorz Hryciuk, autor tomu „Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków, 1944-1946”.

Imprezę zwieńczył recital Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}