Podlaskie pomaga obywatelom Białorusi
09.06.2021
- Zależy nam na tym, by Polska była odbierana jako miejsce, gdzie każdy obywatel Białorusi spotyka się z otwartością i życzliwością - mówił w środę (9.06) na konferencji prasowej zorganizowanej przez Fundację Okno na Wschód wicewojewoda podlaski Tomasz Madras. Jej uczestnicy omówili działania wspierające sąsiadów ze Wschodu oraz ich główne problemy związane z przyjazdem do naszego kraju.
Fundacja Okno na Wschód od ponad 10 lat działa na rzecz budowy dobrosąsiedzkich relacji Polski z krajami Europy Wschodniej oraz rozwoju społecznego i gospodarczego województwa podlaskiego. Oferuje wsparcie obywatelom Białorusi, Ukrainy, Rosji, Gruzji czy Kazachstanu.
- Z perspektywy tych 10 lat widzimy wyraźnie, jak inna jest ta emigracja, która teraz ma miejsce, jak inne są problemy ludzi, którzy teraz do nas przybywają. Wcześniej w dużej części osoby przyjeżdzające ze Wschodu do Białegostoku to była emigracja zarobkowa, związana z podejmowaniem edukacji, studiów w Polsce. To byli ludzie dobrze przygotowani, znający często język polski i realia, które ich tu czekają. Od sierpnia ta sytuacja uległa diametralnej zmianie. Zgłaszają się do nas osoby, które decyzję o przyjeździe podjęły nierzadko w ciągu kilku godzin. Oni nie przyjechali, oni uciekali - mówił na konferencji prasowej wiceprezes Fundacji Okno na Wschód Łukasz Pogorzelski.
Obywatele Białorusi, którzy zdecydowali się w ostatnim czasie opuścić swój kraj ze względu na spotykające ich tam represje, zazwyczaj nie znają języka polskiego, możliwości edukacji, nie mają środków finansowych na utrzymanie się w Polsce przez pierwsze miesiące.
- Podlaski Urząd Wojewódzki jako organ administracji państwowej ma kontakt z cudzoziemcami, którzy przybywają do Polski, próbując tutaj znaleźć pracę czy dostać pozwolenie na pobyt. Otwartość na obywateli Białorusi jest dla nas szczególnie istotna ze względu na bliskość geograficzną – Białystok jest najbliższym Białorusi dużym miastem. Możemy odnotować, szczególnie od września ubiegłego roku, wzrost o kilkadziesiąt procent liczby wniosków o pracę czy o pobyt - podkreślał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.
Obywatele Białorusi w okresie styczeń - maj 2020 roku złożyli do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego 294 wnioski o pobyt czasowy, 331 o pobyt stały, w analogicznym okresie w tym roku - 497 o pobyt czasowy, 462 o pobyt stały. Do PUW w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2020 roku wpłynęły 1444 wnioski o zezwolenie na pracę, w tym roku - 1645.
W ramach Fundacji Okno na Wschód działa Centrum Wsparcia Cudzoziemców, które udziela obywatelom Białorusi przyjeżdżającym do Polski kompleksowej pomocy. Jest to możliwe dzięki finansowaniu z rządowego programu Solidarni z Białorusią. Od sierpnia 2020 roku do kwietnia 2021 roku Centrum objęło pomocą ponad 500 rodzin - to głównie osoby, które opuściły Białoruś w związku z represjami.
- Wsparcie obejmuje: kurs języka polskiego, poradnictwo prawne, w tym z obszaru legalizacji, wsparcie psychologiczne dla dzieci i dorosłych, pomoc w zakwaterowaniu, wysłaniu dzieci do żłobka, przedszkola, szkoły - wyliczał prezes Fundacji Okno na Wschód Paweł Mickiewicz. Zaapelował jednocześnie do mieszkańców Białegostoku i regionu o wsparcie Białorusinów.
- Polacy, którym los sąsiadów zza tak bliskiej granicy nie jest obojętny, mogą się skontaktować z Fundacją Okno na Wschód. Zapraszamy nauczycieli języka polskiego, psychologów, radców prawnych, osoby, które mogłyby wynająć mieszkanie. Osoby, które chciałyby zaopiekować się białoruskimi rodzinami.