W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie akcji "Odporna Wiosna" w województwie podlaskim

23.06.2020

Ponad 1700 żołnierzy zaangażowanych w pomoc, ponad 380 ton dostarczonej żywności i ciągła służba w niektórych placówkach medycznych. Tak w skrócie wyglądały działania 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach akcji "Odporna Wiosna". We wtorek (23.06) współpracę podczas epidemii na konferencji prasowej podsumowali: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i płk Sławomir Kocanowski - dowódca 1. PBOT.

Podsumowanie akcji "Odporna Wiosna"

Epidemia koronawirusa spowodowała, że po raz pierwszy po 1989 roku Siły Zbrojne zaangażowały się na tak dużą skalę w działania przeciwkryzysowe - ważną rolę odgrywają w nich żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Ten najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych, jako pierwszy, pomógł osobom potrzebującym, samorządom,  wsparł opiekę medyczną i wiele innych instytucji.

- Od początku stanu zagrożenia epidemicznego ściśle współpracujemy z 1. Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej. Chciałbym serdecznie podziękować za ten trud. Trudno sobie wyobrazić działalność Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego bez wsparcia podlaskich terytorialsów - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Działania przeciwkryzysowe od 18 marca odbywały się pod kryptonimem "Odporna Wiosna".

- Wsparcie placówek leczniczych, samorządów, magazynu rezerw materiałowych. Pomagaliśmy też podlaskiej policji i straży granicznej. Wykonaliśmy ponad 5 tys. wymazów na obecność nowego patogenu. Rozwieźliśmy ponad 300 ton paczek żywnościowych dla potrzebujących - wyliczał dowódca - płk Sławomir Kocanowski.

I obszar: wsparcie szpitali i służb sanitarnych

Działania w tym obszarze ukierunkowane są na pomoc tym, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem. Podlascy Terytorialsi wspierali 41 placówek zdrowia - prowadząc triaż, mierząc temperaturę pacjentów i personelu, rozstawiając namioty wojskowe służące za polowe izby przyjęć. Żołnierze 1PBOT pobrali już 5062 wymazów od personelu domów pomocy społecznej oraz osób przebywających w kwarantannie. Masowo oddawali też krew, której brakowało szczególnie w początkowym okresie kryzysu. System krwiodawstwa zasilony został 315 litrami krwi.

II obszar: budowa odporności indywidualnej i społecznej

Pierwszym zadaniem jakiego podjęli się żołnierze WOT w tym obszarze była pomoc kombatantom Armii Krajowej i organizacji niepodległościowych. W sumie w województwie opieką jest objętych 20 kombatantów i osób starszych. Żołnierze 1PBOT i podchorążowie WAT robili zakupy, dostarczali środki ochrony indywidualnej.

Bardzo dużym zainteresowaniem w tym trudnym czasie cieszyła się całodobowa infolinia wsparcia psychologicznego. Od 18 marca do 31 maja pod bezpłatnym numerem telefonu 800-100-102 dyżurowali profesjonalni psychologowie. Z porad przeznaczonych dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację lub odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa, skorzystało dotychczas 5815 osób.

III obszar: wsparcie samorządów i organizacji non-profit

Na korzyść Ośrodków Pomocy Społecznej oraz organizacji non-profit, jak na przykład Caritas, z banków żywności do tych placówek trafiło 384 ton żywności. Przy wsparciu podchorążych WAT stworzona została „Platforma wsparcia samorządów, organów sanitarnych i podmiotów leczniczych”, służąca do bezpośredniej, elektronicznej komunikacji pomiędzy placówkami opiekuńczymi w całej Polsce a WOT, w celach skierowania pomocy w odpowiednie miejsca. W aplikacji zarejestrowano ośrodki i domy pomocy społecznej, oddziały terenowe Caritas oraz inne podmioty, w tym na przykład: urzędy wojewódzkie i samorządowe. Do tej pory złożono 1354 wnioski o wsparcie ze strony 1PBOT (PUW jest na pierwszym miejscu pod względem liczby wniosków).

Bardzo ważną częścią działań Terytorialsów jest wspieranie domów pomocy społecznej: m.in. pobieranie wymazów wśród personelu, dostawy żywności i środków ochrony osobistej. Ponadto w 1PBOT funkcjonuje Zespół Interwencji Kryzysowej, będący w gotowości do natychmiastowego wsparcia DPS w przypadku ewakuacji.

Na zlecenie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, w związku z przywróceniem działalności żłobków, przedszkoli oraz przygotowaniem do przeprowadzenia egzaminów maturalnych, żołnierze 1PBOT dostarczyli około 100 ton płynów dezynfekujących. Z oferty szkoleń, służących przygotowaniu personelu do funkcjonowania w warunkach COVID-19, skorzystało 171 placówek z całego województwa.

IV obszar: wsparcie Agencji Rezerw Materiałowych

W składnicach w Komorowie i Lublińcu w szczytowym okresie pracowało ponad 20 żołnierzy. Ich zadania polegały na rozładunku przylatujących do Polski transportów z materiałami medycznymi i higienicznymi, rozmieszczenie ich w magazynach oraz transport do szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

V obszar: wsparcie podlaskiej Policji (działanie zakończone)

Wzrost liczby osób przebywających w kwarantannie oraz wprowadzane kolejne ograniczenia spowodowały potrzebę wzmocnienia wojskiem działań realizowanych przez podlaską Policję. Żołnierze 1PBOT wspierali policjantów w kontroli osób przebywających w kwarantannie oraz w patrolach prewencyjnych. W sumie wykonali 3 407 patroli.

VI obszar: wsparcie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej (działania zakończone)

Przywrócenie kontroli w ruchu granicznym od samego początku spowodowało konieczność skierowania żołnierzy 1PBOT do wsparcia działań Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Terytorialsi pomagali w organizacji przejść granicznych, dozorowaniu granicy oraz wsparciu logistycznym (np. rozstawiając namioty wojskowe w Budzisku i Ogrodnikach).

Dowódca 1PBOT zapewnił, że działania przeciwkryzysowe w związku z epidemią koronawirusa będą kontynuowane.

- Wszystkim osobom i środowiskom podważającym powołanie i działanie terytorialsów nie trzeba teraz udowadniać zasadności ich istnienia - podsumował wojewoda podlaski.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}