W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych - woj. podlaskie

03.04.2024

W nocy z 28 na 29 lutego 2024 r. odbyło się Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Zgodnie z jego wynikami, w województwie podlaskim mieszka 638 takich osób - najwięcej na terenie Miasta Białystok.

Ruszył konkurs w ramach programu „Pokonać bezdomność” 2023

Zgodnie ze sprawozdaniem pn. "Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych przeprowadzone w nocy z 28 na 29 lutego 2024 r." o symbolu DPS-IV-1-KG/2024a, na terenie województwa podlaskiego zdiagnozowano 638 osób bezdomnych, w tym 63 kobiety, 14 dzieci i 561 mężczyzn.

Najwięcej osób bezdomnych - 369 tj. ponad połowa wszystkich przebywających na terenie województwa, znajduje się na terenie Miasta Białegostoku. Natomiast na terenie trzech powiatów: siemiatyckiego, sejneńskiego i sokólskiego nie odnotowano osób bezdomnych. Szczegółowe dane przedstawia poniższa mapa:

Właściwe przeprowadzenie akcji liczenia osób bezdomnych na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wymagało zaangażowania wszelkich dostępnych służb oraz ścisłej współpracy m.in.: pracowników ośrodków pomocy społecznej, placówek noclegowych oraz organizacji pozarządowych. Przedstawiciele tych jednostek w wyznaczonym terminie starali się dotrzeć do wszystkich osób bezdomnych, zarówno tych przebywających w placówkach noclegowych, szpitalach, zakładach karnych, jak również w miejscach niemieszkalnych, takich jak altany działkowe, pustostany, dworce i parki.

Dzięki zaangażowaniu ww. służb oraz dołożeniu wszelkich starań, powyższe badanie na terenie województwa podlaskiego przebiegło sprawnie i prawidłowo.

W ostatnich latach badanie nie było przeprowadzane ze względu na pandemię Covid-19. Informacje uzyskane w wyniku badania mogą zostać wykorzystane przez gminy do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych oraz przy podejmowaniu decyzji w zakresie działań związanych z polityką mieszkaniową gmin lub też dotyczących liczby placówek udzielających schronienia osobom bezdomnym.

{"register":{"columns":[]}}