W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie trzech tygodni funkcjonowania strefy buforowej

05.07.2024

Po trzech tygodniach od wprowadzenia strefy buforowej na granicy polsko-białoruskiej widać jej skuteczność – liczba prób nielegalnych przekroczeń granicy spadła o 56 procent.

Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski na konferencji prasowej w Dubiczach Cerkiewnych

O tym, jak zmieniła się sytuacja na granicy, mówili na konferencji w Dubiczach Cerkiewnych wojewoda podlaskie Jacek Brzozowski, przedstawiciele straży granicznej, policji i wojska. Spotkanie z mediami poprowadził rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Jacek Dobrzyński.

Wojewoda Jacek Brzozowski przypomniał, że strefa buforowa została ukształtowana zgodnie z postulatami podlaskich samorządowców, przedsiębiorców i naukowców, którzy wzięli udział w konsultacjach zorganizowanych na początku czerwca w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

Strefa omija miejscowości i szlaki turystyczne, które są atrakcją województwa podlaskiego – mówił wojewoda. Mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą spokojnie prowadzić swoją działalność, a turyści – wypoczywać.

Jak informowała na konferencji rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, od chwili wprowadzenia strefy buforowej miało miejsce 1700 prób nielegalnego przekroczenia granicy – w ciągu trzech tygodni przed ustanowieniem strefy ich liczba wynosiła 3900. Widać wyraźnie spadek o ponad 50 procent – mówiła.

W pierwszych dniach funkcjonowania strefy było około 150 prób dziennie, w ostatnich dniach to już około 20 prób – powiedziała major Katarzyna Zdanowicz. – Zmniejszyła się także liczba organizatorów nielegalnych przekroczeń granicy, czyli „wozaków”. Przed wprowadzeniem strefy każdego dnia zatrzymywaliśmy takiego organizatora, natomiast od momentu wprowadzenia strefy takich osób zatrzymaliśmy 14.

Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej poinformowała także o planowanych pracach nad wzmocnieniem bariery granicznej. 5 lipca ma zostać podpisana umowa na poszerzenie monitoringu pasa nadgranicznego (te prace miałyby się zakończyć w październiku 2024 roku). W kolejnym tygodniu ma nastąpić podpisanie umowy na zamontowanie poziomych wzmocnień granicznego płotu, aby utrudnić rozginanie jego prętów lekarkami.

Policja wskazuje na mniejszą liczbę interwencji oraz strat w sprzęcie. Komisarz Marta Rodzik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zwracała uwagę na zaangażowanie funkcjonariuszy policji w strefie nadgranicznej: – Na granicy jest dziś 361 policjantów, głównie z oddziałów prewencji, ale też 20 z ruchu drogowego i 8 przewodników psów. Odkąd jesteśmy na granicy, 1700 policjantów pełniło tu służbę. Przeprowadzili dotąd 38 interwencji w pasie granicznym.

Od czasu wprowadzenia strefy buforowej maleje liczba interwencji policyjnych. – W tym tygodniu była zaledwie jedna – mówiła komisarz Rodzik.

Policja cały czas prowadzi szkolenia dla funkcjonariuszy straży granicznej i żołnierzy w komendach wojewódzkich na terenie całego kraju, także w Szczecinie czy Gorzowie – podkreślała przedstawicielka policji. – W czerwcu odbyły się 64 takie szkolenia, w których udział wzięło 7 tysięcy osób.

Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe reprezentowała na konferencji w Dubiczach Cerkiewnych major Magdalena Kosińska:

Żołnierze są w regionie od samego początku kryzysu migracyjnego. Staramy się wspierać straż graniczną i policję, jest dla nas niezwykle istotne, by mieszkańcy i przyjezdni byli bezpieczni – mówiła.

Obecnie na granicy służy prawie 6 tysięcy żołnierzy. Od czasu wprowadzenia strefy buforowej przeprowadzili ponad 11 tysięcy patroli pieszych i 3 tysiące patroli mobilnych.

Podlasie jest bezpieczne i dla mieszkańców, i dla turystów – podkreślali wszyscy uczestnicy konferencji.

Zapraszam i wszystkich Polaków, i turystów zagranicznych do wypoczynku w województwie podlaskim, od pięknej Suwalszczyzny na północy po urokliwe Mielnik i Drohiczyn na południu – mówił wojewoda Jacek Brzozowski. – Czeka doskonale przygotowana baza noclegowa i moc atrakcji, z których słynie województwo podlaskie.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}