W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Politechnika Białostocka świętuje swoje 75-lecie

05.12.2024

W grudniu 1949 roku w Białymstoku powstała Prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska Naczelnej Organizacji Technicznej. Takie były początki Politechniki Białostockiej, dziś największej uczelni technicznej w północno-wschodniej Polsce

Święto Politechniki Białostockiej - 75-lecie uczelni

Obchody jubileuszu 75-lecia Politechniki Białostockiej trwały kilka miesięcy. Na bogaty program złożyły się konferencje, konkursy tematyczne, sadzenie pamiątkowych drzew, a nawet 75-kilometrowy rajd rowerowy. Zwieńczeniem było Święto Politechniki Białostockiej, na które 5 grudnia zaproszeni zostali przedstawiciele władz, środowiska akademickiego, a także absolwenci uczelni. Wydarzenie swoją obecnością uświetniła wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Mrówczyńska.

Z Białegostoku na Marsa

Wojewoda Jacek Brzozowski w swoim przemówieniu podkreślał rolę Politechniki Białostockiej na arenie lokalnej i światowej:

75 lat to opowieść o instytucji, która na trwałe wpisała się w historię naszego miasta i naszego regionu. To piękna opowieść o wybitnych twórcach tej instytucji i absolwentach, którzy są jej najlepszymi ambasadorami.

Gdybym powiedział dziś, że Politechnika Białostocka, jej pracownicy i absolwenci podbijają Polskę, Europę i świat, to poczyniłbym afront, bo Państwo zdobywacie świat i wszechświat

– nawiązał do stworzonych na białostockiej uczelni łazików marsjańskich.

Medale, statuetki, nagrody

Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń najbardziej zasłużonym pracownikom Politechniki. Wiceminister Mrówczyńska wręczyła złote Medale za Długoletnią Służbę, wojewoda – srebrne i brązowe. Podlaska kurator oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło wręczyła Medale Komisji Edukacji Narodowej.

Kolejnymi punktami wydarzenia było wręczenie dyplomów doktora habilitowanego i promocje doktorskie oraz wręczenie odznaki „Zasłużony dla Politechniki Białostockiej”. Po podziękowaniach dla emerytowanych pracowników przyszedł czas na gratulacje dla laureatów Konkursów na Najlepszego Studenta oraz Doktoranta Politechniki Białostockiej.

Statuetki i nagrody odebrali laureaci konkursów, a były to: Konkurs na Najlepszego Dydaktyka 2024, Konkurs imienia prof. Mikołaja Busłowicza, statuetki Złotego Absolwenta Politechniki Białostockiej i Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku za najlepsze prace dyplomowe podnoszące problemy przestrzenne Białegostoku.

Ponad siedem dekad rozwoju

Historia Politechniki Białostockiej sięga 1 grudnia 1949 roku, kiedy Naczelna Organizacja Techniczna powołała w Białymstoku Prywatną Wieczorową Szkołę Inżynierską NOT. Dwa lata później placówka została przekształcona w państwową Wieczorową Szkołę Inżynierską. W 1964 roku uruchomiono studia dzienne i zaoczne oraz kursy magisterskie, a instytucja zmieniła nazwę na Wyższa Szkoła Inżynierska. Dekadę później stała się Politechniką Białostocką.

Dziś na 6 wydziałach PB studiuje blisko 7 tysięcy studentów. Na uczelni działa 66 organizacji studenckich, funkcjonuje Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości oraz Biuro Karier i Współpracy z Absolwentami. Politechnika współpracuje z wieloma uczelniami technicznymi na całym świecie.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}