Popularyzacja szczepień przeciw COVID-19: punkty przy parafiach i mobilizacja OSP
29.07.2021
- Nasze województwo nie jest liderem szczepień. Cały czas działają punkty stacjonarne, powszechne, ale to nie wystarcza, dlatego podjęliśmy kolejne inicjatywy, żeby dotrzeć do mieszkańców regionu, którzy jeszcze się nie zaszczepili - mówił w czwartek (29.07) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W niedzielę (1.08) przy 10 parafiach katolickich i 1 prawosławnej staną punkty szczepień, w których będzie można przyjąć preparat przeciw COVID-19 bez wcześniejszej rejestracji. Chęć zaangażowania w akcję promocji szczepień wyraziły jednostki ochotniczej straży pożarnej z regionu.
W najbliższą niedzielę (1.08) punkty szczepień przeciw COVID-19 będą zlokalizowane w 11 parafiach w całym regionie za zgodą księży proboszczów oraz zwierzchników Kościoła Katolickiego i Prawosławnego. Wykwalifikowane zespoły szczepiące będą czekać na mieszkańców od wczesnych godzin rannych, kiedy zaczynają się pierwsze nabożeństwa. W akcję włączyły się następujące parafie:
- Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie,
- Parafia pw. Bożego Ciała w Łomży,
- Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia NMP w Krypnie,
- Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza w Mońkach,
- Parafia Rzymskokatolicka, pw. Chrystusa Króla w Suwałkach,
- Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Sejnach,
- Parafia pw. Św. Jana Pawła II w Grajewie,
- Parafia Rzymskokatolicka pw. Zwiastowania Maryi Panny w Dobrzyniewie Kościelnym,
- Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Białostockiej,
- Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach,
- Parafia Prawosławna pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach.
- Jetem przekonany, że akcję będziemy kontynuować w następnych tygodniach i przyczyni się ona do tego, że proces szczepień w naszym województwie będzie przebiegał jak najsprawniej i obejmie jak najwięcej osób. Chcemy docierać w różne miejsca - szczególnie tereny wiejskie, by zachęcić tych mieszkańców, którzy się jeszcze nie zaszczepili - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
W punktach zlokalizowanych przy parafiach będzie można spotkać również przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, Inspekcji Sanitarnej oraz strażaków ochotników.
Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ zorganizuje w każdym ze wskazanych miejsc punkt lub grupę edukatorów, którzy będą prowadzić działania profilaktyczno-informacyjne na temat Narodowego Programu Szczepień, Programu Profilaktyka 40 PLUS oraz innych działań wspierających zdrowie i zdrowy tryb życia. Dodatkowo w Wasilkowie oraz Dobrzyniewie Kościelnym wszyscy chętni będą mogli wykonać analizę składu ciała i określić swoje BMI. W Łomży, Mońkach i Grajewie, o ile pozwolą na to warunki techniczne, planowane jest zorganizowane punktu wydawania kart EKUZ. Pracownicy Inspekcji Sanitarnej wyjaśnią wątpliwości dotyczące szczepień.
W promocję szczepień włącza się również Ochotnicza Straż Pożarna.
- Rusza program pod patronatem Premiera RP i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji #SzczepimySię z OSP. Na terenie województwa podlaskiego chęć przystąpienia do tego programu zgłosiło prawie 180 jednostek ochotniczej straży pożarnej, chociaż druhowie ochotnicy już od dawna angażują się w walkę z pandemią, za co bardzo im dziękuję - mówił podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Sebastian Zdanowicz.
Program #SzczepimySię z OSP składa się z 3 części:
- Premia na Start: 3 tys. zł dla jednostki OSP za pomoc w wykonaniu 50 szczepień pierwszą dawką.
- Premia za Szczepienia OSP: 20 lub 40 zł (w zależności od wieku zaszczepionej osoby) dla OSP za pomoc w zaszczepieniu każdej kolejnej osoby.
- Konkurs OSP na Medal #SzczepimySię: ogólnopolski konkurs na 300 najlepszych jednostek OSP według liczby zrealizowanych szczepień.
Więcej informacji o programie można znaleźć tutaj.