W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie komisji Podlaskiej Izby Rolniczej

04.02.2022

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski na zaproszenie Podlaskiej Izby Rolniczej wziął w piątek (4.11) udział we wspólnym posiedzeniu komisji ds. produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz komisji ds. rozwoju obszarów wiejskich. Uczestnicy spotkania omówili aktualną sytuację w rolnictwie.

wspólne posiedzenie Komisji ds. Produkcji Roślinnej i Zwierzęcej oraz Komisji ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich Podlaskiej Izby Rolniczej

W piątkowym posiedzeniu uczestniczyli także wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski oraz poseł Kazimierz Gwiazdowski.

Omówiono w szczególności założenia Polskiego Ładu dla polskiej wsi, który opiera się na 7 głównych zadaniach. To zagwarantowanie dopłat powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw, możliwość przejścia na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa, reforma ubezpieczeń w rolnictwie, możliwość dofinansowania budowy  zbiorników wodnych w gospodarstwach rolnych, rozwój sprzedaży bezpośredniej z gospodarstw rolnych poprzez udostępnienie bezpłatnych miejsc do handlu w miastach, rozwój i odbudowa przetwórstwa lokalnego oraz walka z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej poprzez wsparcie stad podstawowych.

Rolnicy przedstawili uwagi dotyczące realizacji tych zadań w warunkach województwa podlaskiego. Podkreślono konieczność odbudowy przetwórstwa lokalnego np. małych ubojni, problem malejącego pogłowia trzody chlewnej i konieczność odbudowy stad podstawowych, utrzymanie i zmianę zasad dopłaty do wapnowania poprzez podniesienie docelowego poziomu wskaźnika, konieczność dopłat do materiału siewnego, wzmocnienie kredytowania rolnictwa.

Wiceminister Lech Kołakowski poinformował o konieczności poprawy i zmian funkcjonowania rynku mięsa wieprzowego i wołowego w Polsce. Zachęcał rolników do prac w poświęconych tej problematyce zespołach powoływanych w MRiRW. Podkreślił ogromne znaczenie uruchamianego obecnie programu pomocowego dla producentów trzody chlewnej. Wyraził  opinię na temat negatywnego wpływu tuczu nakładczego realizowanego na bazie importowanych prosiąt. Prawidłową tendencją byłby tucz oparty o prosięta pochodzące z polskich stad.

Dyskusję zdominował problem wysokich cen nawozów sztucznych i konieczność stosowania dopłat. W warunkach panujących w województwie podlaskim ze względu na jakość gleb, przy niskich plonach i osiąganych cenach zbóż, dopłaty w opinii rolników powinny zostać skierowane wyłącznie do tzw. aktywnych rolników. Porównano to do mechanizmu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, gdzie dotację uzyskują rolnicy ponoszący koszty zakupu paliwa i dysponujący areałem ziemi i pogłowiem zwierząt. W województwie podlaskim aktywnie korzysta z tej dotacji corocznie ok. 45 tys. rolników. Zachęcano rolników do większej elastyczności i stosowania grupowych zakupów nawozów w związku z wahaniami cen tego podstawowego środka produkcji rolnej.

Uczestnicy posiedzenia pozytywnie ocenili odstrzał sanitarny dzików realizowany w województwie podlaskim poprzez kolejne rozporządzenia wojewody podlaskiego. Omówili również problematykę szkód w uprawach rolniczych wywołanych przez zwierzęta chronione i łosie, których populacja znacznie wzrosła.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}